Aktywiści piszą list do ministry

Głosy po samobójstwie Kacpra

Dodano: 21.09.2017, Aktualizacja: 22.09.2017

14-letni Kacper mieszkał pod Łodzią. Odebrał sobie życie, bo był prześladowany w szkole za to, że był inny. Teraz głos zabierają aktywiści i piszą list do ministry edukacji, Anny Zalewskiej: co zamierza pani zrobić w kierunku edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach?


Dwa lata po samobójczej śmierci Dominika z Bieżunia - kolejna młoda osoba odebrała sobie życie z powodu homofobii. Takich Dominików i Kacprów jest w Polsce więcej. Wiedząc, że wśród młodzieży homo- i biseksualnej aż 63% nastolatków ma myśli samobójcze, jako dorośli powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec takim tragediom.

Ojciec Grzegorz Kramer, jezuita, napisał: "Jest we mnie gniew, bo ciągle słyszę, że jestem w kraju o chrześcijańskich korzeniach, o wartościach religijnych. A w tym samym czasie każdy, kto jest inny albo ma swój styl, odbiegający od przyjętych norm i konwenansów, musi się ukrywać". I wytyka - tyle się mówi o ochronie życia i trosce o drugiego człowieka, a czasem wystarczy, że ktoś nie jest taki jaki wszyscy i zapomina się o tym, że bliźniego trzeba szanować i kochać

Robert Biedroń napisał na Facebooku: "Człowiek jest jedynym gatunkiem na Ziemi, który nienawidzi z powodu homoseksualności. Żegnaj, Kacprze".Głos zabrał również ujawniony Radek Pestka. Na Facebooku napisał: 

"Mimo tego, że nie żyjemy w czasach wojny, a komunikacje i wiedzę zapewnia nam internet zaś mentalność nieudolnie jak widać kopiujemy z zachodu, to w dużej mierze w wielu przypadkach tkwi komunistyczna zaściankowość (...) Tak naprawdę nadzieją pozostajemy my, młodzi ludzie, przyszli rodzice oraz dziadkowie, którzy będą musieli wychować kolejne pokolenie. Wpajając im godne wartości, ucząc tolerancji i równości zyskamy w kraju więcej pokory i zrozumienia, dlatego chciałbym dać przykład innym, że jestem dumnym gejem, który nie wstydzi się tego i daje tym samym wsparcie tym, którzy mają problem z samoakceptacją lub szukają kogoś kto będzie inspirował ich do realizowania swoich celów".

Gazeta Wyborcza przypomina, że z zeszłorocznego raportu KPH i Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW wynika, że średnio 3 na 10 osób LGBT doświadczyło w ostatnich latach przemocy psychicznej lub fizycznej. 

I punktuje: 
- przepisy w Kodeksie pracy czy ustawie z 2011 r., tzw. równościowej są niewystarczające,
- z rozporządzenia MEN w sprawie wymagań wobec szkół i placówek usunięto zapis: "W szkole lub placówce są realizowane działania antydyskryminacyjne obejmujące całą społeczność szkoły lub placówki” i
- wyciszono Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. 

Do głosu dochodzą aktywiści i pytają MEN, czy zamierzają coś zrobić w tej sprawie oraz jakie krok przedsięwezmą, by taka sytuacja się nie powtórzyła. 
Przedstawiciele kolektywu Queer Solidarnie wysłali do Anny Zalewskiej list. Piszą:


W imieniu kolektywu Queer Solidarnie, który zrzesza osoby LGBTQ walczące o prawa człowieka chciałybyśmy i chcielibyśmy zapytać co konkretnie i kiedy zamierza Pani zrobić w kierunku edukacji antydyskryminacyjnej w szkołach? Jako osoby, które same niejednokrotnie doświadczyły nękania ze względu na płeć czy orientację psychoseksualną domagamy się by Ministerstwo Edukacji jak najszybciej wprowadziło do szkół rzetelną edukację antydyskryminacyjną. Brak tego typu zajęć prowadzi do dramatu setek tysięcy osób. Jednym z najtragiczniejszych przykładów to samobójstwo czternastoletniego Kacpra, który nie był w stanie funkcjonować w homofobicznym środowisku w szkole i powiesił się we własnym domu. Powodem jego decyzji było szykanowanie przez rówieśników i przyzwolenie nauczycieli na homofobię. Prześladowania, dyskryminacja a często doznawanie przemocy fizycznej to codzienność setek tysięcy osób nieheteronormatywnych. Odpowiednie podejście nauczycieli i pedagogów oraz rzetelna edukacja antydyskryminacyjna mogłaby uchronić wiele osób przed trwałą traumą, której konsekwencjami coraz częściej są myśli samobójcze oraz odbieranie sobie życia przez nastolatków. Orientacja psychoseksualna tak jak pochodzenie, wyznanie, płeć czy wygląd fizyczny nie mogą być powodami, dla którego ktokolwiek w jakikolwiek sposób jest dyskryminowany. Gwarantuje to Konstytucja RP z 1997 roku. Dlatego tak ważne jest żeby dzieci od najmłodszych lat uczyły się tolerancji. 

Żądamy podjęcia działań, które będą miały szansę realnie przyczynić się do zminimalizowania homofobii, bifobii czy transfobii w szkołach. Oczekujemy również odpowiedzi na nasz list.

Z poważaniem,

Queer Solidarnie


Portal Noizz opublikował wywiad z 18-letnim Ignacym Bresem, który przed kilkoma dniami został wylegitymowany przez policję przy okazji organizacji debaty o sytuacji LGBT w szkole.Ignacy mówi: "zdecydowana większość uczniów uważa homoseksualizm za coś negatywnego, a dla dziesięciu procent jest to choroba. Wśród naszych znajomych, m.in. osób LGBTQ, ale też o innym kolorze skóry, jest wiele nieciekawych historii – od wyzwisk, przez komentarze wśród nauczycieli, aż po obrzucenie kamieniami. Krytyka.org informuje, że 1/5 przemocy werbalnej i pozawerbalnej w stronę osób homoseksualnych ma miejsce w szkołach. To drugie najczęstsze miejsce, gdzie doświadcza się dyskryminacji. Placówki edukacji wyprzedza tylko… ulica."

"Uczniowie nie są nauczeni filtrowania informacji i weryfikacji źródeł (...) Żywią się rasistowskimi poglądami Mariusza Maxa Kolonki, co również spotyka się z aprobatą nauczycieli. Straszne. Uczniowie boją się być inni, bo wiedzą, że w swoim środowisku zostaną stłamszeni".

Portal naTemat zdecydował się zapytać młodych youtuberów i gwiazdy o sprawę śmierci Kacpra. Niewielu zdecydowało się na odpowiedź, a dokładnie - dwóch. Marcin Dubiel powiedział: " Słowo "gej" nie powinno być wyzwiskiem. Niestety młodzież w dobie internetu jest bardzo zawistna. Żal każdej osoby, która jest prześladowana i odbiera sobie życie".

Natomiast YellowBox, popularny youtuber rowerowy, nie łudzi się, że prześladowania i gnębienie Kacpra to odosobniony przypadek. "Myślę, że główną przyczyną był wiek tych ludzi. Ludzie, gdy mają 14 lat, ograniczają homoseksualizm tylko do seksu. Wszystkie szkoły podstawowe i gimnazja mają problem ze znęcaniem jednych uczniów nad drugimi. Wielu nauczycieli uważa, że to normalne" - komentuje. 

We środowym wydaniu "Minęła 8", w którym gościem była ministra Zalewska, nie poruszono tematu śmierci Kacpra. Ministra za to opowiadała o reformie systemu edukacji, o tym, że w każdej szkole będzie pedagog i opieka stomatologiczna.

Zapal znicz dla Kacpra – 23 września (sobota), godz. 18:00, przed budynkiem Ministerstwa Edukacji Narodowej (Al. Szucha 25, Warszawa)

Gdzie szukać pomocy?
Telefon zaufania Lambdy Warszawa (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 18:00–21:00) tel. 22 628 52 22 
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bezpłatna i anonimowa pomoc (codziennie w godzinach 12.00-22.00)  tel. 116 111
Telefon zaufania "Niebieska Linia" dla osób doświadczających przemocy (darmowy i całodobowy) tel. 800 12 00 02
Pomoc psychologiczna i prawna Kampanii Przeciw Homofobii, mail: bezpieczniej@kph.org.pl

(ar)