Jezuita o śmierci Kacpra: nie godzę się!

Mocny głos Grzegorza Kramera?

Dodano: 19.09.2017, Aktualizacja: 19.09.2017

"Ciągle się kłócimy w tym kraju o to, kto jest lepszy, kto bardziej świętszy i wierzący. Krzyczymy o ochronie życia, o tym, że musimy się chronić przed „zarazą uchodźców”, a tymczasem zabijamy wśród nas dzieci, tylko dlatego, że nie mieszczą się w naszych kanonach. Dlaczego nasza wiara kończy się w momencie, w którym spotykamy innego?" - pyta na swym blogu jezuita Grzegorz Kramer.


W poniedziałek pisaliśmy o samobójczej śmierci 14-letniego Kacpra. Chłopak był prześladowany przez rówieśników w szkole, bo - jak mówi jego mama - "miał inną orientację, że inaczej się ubierał". 

Materiał o śmierci Kacpra przygotowała w zeszłym tygodniu stacja NOWA TV. Dowiadujemy się z niego m.in., że na sytuację chłopaka w szkole nie reagowało otoczenie, a dyrektorka szkoły, z której Kacper się przeniósł, nie chciała udzielić komentarza. Wczoraj wieczorem o sprawie stało się głośno w całej w Polsce. Głos zabrało wiele osób. W tym Grzegorz Kramer, znany z dużej aktywności w mediach społecznościowych jezuita, felietonista portalu DEON.pl.

Kramer napisał na swym blogu, że "Jest we mnie gniew, bo ciągle słyszę, że jestem w kraju o chrześcijańskich korzeniach, o wartościach religijnych. A w tym samym czasie każdy, kto jest inny, albo ma swój styl, odbiegający od przyjętych norm i konwenansów musi się ukrywać". Jezuita podkreślił, że w wieku 14 lat łatwo stać się ofiarą tych, "którzy tak samo sobie nie radzą z emocjami, ale inaczej to wyrażają – agresją".

Kramer pyta w tekście: "Ilu jeszcze ludzi musi się zabić za to, że są inni? Kiedy w końcu nasze chrześcijańskie wartości i korzenie zaczną się pokazywać w codziennych relacjach z ludźmi, którzy nie są tacy jak reszta?".

Cały tekst na blogu Grzegorza Kramera.


Przypominamy: według ostatniego raportu Lambdy i KPH aż 63 proc. nastolatków LGB myślało o samobójstwie. „Chciałbym nam wszystkim przypomnieć, że nie żyjemy w kapsułkach i jesteśmy po to, żeby sobie wzajemnie pomagać. Zbyt często brakuje nam wrażliwości, która jest niezbędna, żeby dostrzec cierpienie innych. Najgorsza wiadomość, jaką możemy dostać na naszą skrzynkę pocztową to prośba o usunięcie profilu użytkownika portalu, który odebrał sobie życie. Uważajcie na siebie i swoich bliskich” – pisał kilka lat temu w tekście „Nie pozwólmy im odchodzić” Radek Oliwa.

Gdzie szukać pomocy?
Telefon zaufania Lambdy Warszawa: lambdawarszawa.org/lambdawarszawa/aktualnosci/telefon-zaufania
Pomoc psychologiczna (lista psychologów na stronie KPH): kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna
Pomoc psychologiczna (Fundacja Trans-Fuzja): transfuzja.org/pl/artykuly/pomoc_psychologiczna
(md)