Czy będzie Oscar dla transpłciowej aktorki?

Daniela Vega, "Fantastyczna kobieta" i transfobia

Dodano: 19.09.2017, Aktualizacja: 19.09.2017

Czy 28-letnia Daniela Vega zostanie pierwszą transpłciową aktorką, która zdobędzie Oscara? Nie mijają zachwyty nad jej rolą w filmie "Fantastyczna kobieta", w którym wciela się w postać Mariny. Jej postać musi zmierzyć się z transfobią i niesprawiedliwością po stracie najbliższej osoby.


"Fantastyczna kobieta" to chilijski film o stracie i poznawaniu siebie. W główną bohaterkę wciela się Daniela Vega. Marina musi zmierzyć się ze śmiercią partnera, Orlando, jego rodziną, która jej nie akceptuje i akceptacją samej siebie jako osoby transpłciowej.

Orlando, w tej roli Francisco Reyes, planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny. Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby.Po rewelacyjnych recenzjach m.in. w "Variety", Chile wystawiło film jako swojego kandydata do Oscara, a poza tym zgłosiło Danielę do nagrody za najlepszą rolę kobiecą. Do tej pory nominowani byli Angela Morley i Anohni, transpłciowi muzycy, ale nigdy nominacji nie zdobyła aktorka transpłciowa. 

Vega na razie nie komentuje całej sprawy: "Jest za wcześnie, by o tym rozmawiać. Przed nami mnóstwo festiwali i pokazów, a przede mną - mnóstwo kiecek do ubrania". Mówi również o potrzebie otworzenia się na inność, wtedy będzie "ciekawiej i piękniej". "Uniformy są dla policji i wojska, nie dla normalnych ludzi" - dodaje w wywiadzie dla Associated Press. Nie zdradza więcej szczegółów i planów, mówi krótko: "To co się dzieje to jest jak sen, to jak film w filmie". 

Post udostępniony przez Daniela Vega (@dani.vega.h)


Światową premierę "Fantastyczna kobieta" ("A Fantastic Woman") miała 12 lutego, w Polsce - 6 października. Film powstał w ramach kooperacji producentów z Hiszpanii, Niemiec, USA i Chile. Reżyser Sebastián Lelio zdobył wyróżnienie specjalne w ramach Nagrody Jury Ekumenicznego na Berlinale. Podczas tego samego festiwalu zdobył nagrodę Teddy za najlepszy film pełnometrażowy poświęcony gejom i lesbijkom, Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszy scenariusz. 

"Fantastyczna kobieta" dołącza do fińskiego kandydata do Oscara, filmu "Tom of Finland" i norweskiej "Thelmy". Polskim kandydatem jest obraz Agnieszki Holland, "Pokot". 

(ar)