Kongres Kobiet chce uznania praw LGBT

Co znalazło się w deklaracji?

Dodano: 12.09.2017, Aktualizacja: 12.09.2017

Za nami IX ogólnopolski Kongres Kobiet w Poznaniu. Co znalazło się w deklaracji, będącej podsumowaniem wydarzenia? M.in. prawa LGBT.


Za nami IX ogólnopolski Kongres Kobiet. Nie obyło się bez kontrowersji, ale w tym roku wybrzmiały i tematy LGBT: uczestniczki i uczestniczki wydarzenia mogły i mogli obejrzeć m.in. film dokumentalny, "Artykuł osiemnasty", czy wziąć udział w panelu o mowie nienawiści.

Nagrodę różnorodności, którą kongres przyznaje - otrzymał w tym roku prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak. Pierwszy prezydent miasta, który wziął udział w Marszu Równości. Laudację wygłosił Robert Biedroń.
Kwestie LGBT znalazły się też w deklaracji IX Kongresu Kobiet, w której czytamy: "My kobiety zgromadzone na ogólnopolskim Kongresie Kobiet w Poznaniu, deklarujemy wolę dalszej walki o prawa kobiet i realizację postulatów równościowych, bez których żadna wspólnota nie może być wolną i sprawiedliwą". Uczestniczki i uczestnicy wydarzenia domagają się "parytetów w polityce i życiu gospodarczym, domagamy się edukacji nowoczesnej i wolnej od dyskryminacji, domagamy się równej płacy za równą pracę, domagamy się uznania praw osób LGBT, domagamy się zaprzestania dewastacji przyrody, domagamy się ekwiwalentnego do potrzeb wsparcia dla kobiet wychowujących niepełnosprawne dzieci i samotnych matek, domagamy się ściągalności alimentów. Domagamy się równego traktowania, równej wolności, równych szans i możliwości".


Kongres Kobiet zwraca uwagę na rolę demokratycznego państwa, w którym są wolne sądy, wolne media, w którym jest przestrzegana Konstytucja i zasady praworządności.


(md)