Jak media powinny odpowiadać na homofobię?

Gazeta z Manchesteru daje przykład

Dodano: 29.08.2017, Aktualizacja: 29.08.2017

Nie od dziś wiemy, że prasowe materiały dotyczące społeczności LGBT - nawet w bardziej liberalnych mediach, to zwykle wysyp homofobicznych komentarzy. Nie inaczej było w Manchesterze, gdzie ostatnio odbył się Pride. "Manchester Evening News", lokalna gazeta, wrzuciła na swoją stronę fotorelację z pozytywnym komentarzem. Ale najbardziej trzeba docenić to, jak na homofobiczny hejt odpowiedziała.


"To był wspaniały dzień. Brawo Manchester! Zobaczcie najlepsze zdjęcia z dzisiejszego świętowania parady" - napisała na Facebooku lokalna gazeta "Manchester Evening News". 

Na odpowiedzi nie trzeba było długo czekać. Profil dziennika został zasypany oburzonymi Anglikami, którzy pytali m.in. kiedy parada heteroseksualistów. 

"MEN" nie pozostawił sprawy bez komentarza. Odpowiedź gazety tak bardzo się spodobała, że szybko stała się "viralem".


To całkiem znaczące, jak wiele negatywnych komentarzy musimy usuwać lub ukrywać przy takich historiach. Do tych, którzy pytają, kiedy jest "dzień dumy heteroseksualistów" lub zastanawiających się po co w ogóle Pride: czy wiedzieliście, że w 12 krajach za homoseksualność grozi kara śmierci? Świętowanie Pride w tych miejscach może cię - dosłownie zabić. Czy wiedzieliście, że ostatnio mamy wzrost przestępstw z nienawiści motywowanych homofobią? Czy wiedzieliście, że w Wielkiej Brytanii homofobiczne ataki wzrosły o 147 proc. w ciągu trzech miesięcy od czerwca zeszłego roku? Czy wiedzieliście, że prawie połowa transpłciowych dzieci w tym kraju próbowała popełnić samobójstwo? Albo, że 80 proc. próbowało zrobić sobie krzywdę? Czy wiedzieliście, że homoseksualność została zdekryminalizowana w Wielkiej Brytanii dopiero 50 lat temu? Dlatego wciąż potrzebujemy parad. A ta w Manchesterze jest najlepsza na świecie!
Drogie polskie media: tak to się robi!

(md)