MTV Video Music Awards 2017

Transpłciowi żołnierze, mowa P!nk i 85-letnia drag queen

Dodano: 28.08.2017, Aktualizacja: 28.08.2017

Za nami gala wręczenia statuetek MTV VMA. Największym zwycięzcą jest Kendrick Lamar, nagrodzono również Eda Sheerana, Taylor Swift i Fifth Harmony. Jednak dla nas najbardziej wzruszającym momentem było wyjście na scenę sześciu transpłciowych żołnierzy, występ Miley Cyrus z 85-letnią drag queen i poruszająca przemowa P!nk skierowana do jej córki.


Podczas gali na scenie pojawił się również wielebny Robert Wright Lee IV, potomek generała Roberta E. Lee, przywódcy wojsk Konfederacji. Robert czuje się zobligowany do walki z rasizmem. Pojawiła się również Susan Bro, matka Heather Heyer, która zginęła w Charlottesville. Wspólnie wręczyli nagrodę w kategorii walka z systemem - nagrodzeni zostali wszyscy nominowani, m.in. Logic, Big Sean, Alessia Cara i John Legend.

Podczas gali na scenie pojawiło się czterech żołnierzy transpłciowych: Logan Ireland, Jennifer Peace, Sterling James Crutcher i Akira Wyatt, oraz dwie weteranki - Laila Ireland i Brynn Tannehill. MTV już od jakiegoś czas zapowiadało, że w kontrze do polityki Donalda Trumpa, chce wyrazić wdzięczność dla transpłciowych wojskowych i zaprosiło ich do udziału w wydarzeniu. Miley Cyrus wykonała swój najnowszy singiel, "Younger now", a na scenie towarzyszyła jej m.in. James “Gypsy” Haake - 85-letnia drag queen, który notabene wystąpił w jej oficjalnym teledysku do piosenki. P!nk, która dostała nagrodę specjalną im. Michael Jacksona, wygłosiła piękną mowę, którą skierowała do swojej córki, Willow - będącej na widowni. Willow powiedziała swojej mamie, że czuje się najbrzydszą dziewczynką na świecie, że wygląda jak chłopiec z długimi włosami. Powiedziała swojej córce: "Kochanie, my się nie zmieniamy - bierzemy co jest i tworzymy perłę i pomagamy innym ludziom się zmienić, tak aby mogli zobaczyć więcej piękna w innych".Wokalistka przygotowała dla niej prezentację PowerPoint ze zdjęciami m.in. Michaela Jacksona, Davida Bowie'go, Freddie'go Mercury'ego, Annie Lennox, Prince'a, Janis Joplin, George'a Michaela i Eltona Johna. Ich wybór był dla niej istotny - bo krytykowano ich za ich wygląd, za to jakimi są. P!nk sama jest obiektem krytyki ze względu na swoje ciało. 

(ar)