Moje mamy lesbijki

Dokument BBC o tęczowych rodzinach

Dodano: 14.08.2017, Aktualizacja: 14.08.2017

Susan i Gerrie Douglas-Scott były pierwszą parą w Szkocji, która zawarła związek małżeński - gdy stało się to możliwe w 2014 roku. Panie wspólnie wychowały czwórkę dzieci, teraz jedna z córek - Jillian, rozmawia ze swoją rodziną, jak i inną wychowującą dzieci parą jednopłciową - o coming oucie, tęczowych rodzinach i dorastaniu. A wszystko dzięki krótkiemu dokumentowi BBC, który można obejrzeć na YouTube.


Susan i Gerrie Douglas-Scott były pierwszą parą w Szkocji, która wstąpiła w związek małżeński. Rodzinny coming out mają już jednak dawno za sobą - panie są parą od wielu lat, wspólnie wychowywały czwórkę dzieci: córkę i syna Susan oraz dwie córki Gerrie. Gdy Susan ujawniła się przed Jillian - ta miała cztery lata. 

BBC Newsbeat przygotował krótki film dokumentalny, w którym Jillian rozmawia ze swoimi mamami, jak i rodzeństwem o tym, jak coming out na nich wpłynął. Sama Jillian przyznaje, że szybko zaakceptowała fakt posiadania dwóch mam, ale też dlatego, że była bardzo młoda. Bycie częścią tęczowej rodziny nie wpłynęło jednak znacząco na jej życie. Czy tak samo było w przypadku jej brata i przybranych sióstr? Okazuje się, że najtrudniej było starszej siostrze, która musiała borykać się z brakiem akceptacji w szkole. Co ciekawe - jedna z sióstr także jest lesbijką.

Jillian porównuje też rodzinny coming out dzisiaj - do tego sprzed 20 lat.

Dziewczyna przyznaje w rozmowie z BBC Newsbeat, że kręcenie dokumentu było dla niej bardzo ważnym doświadczeniem i ma nadzieję, że w przyszłości tęczowym rodzinom będzie się żyło lepiej.

Jeżeli macie 23 minuty i język angielski nie jest dla Was problem (ze szkockim akcentem) - polecamy wakacyjnie!(md)