Prawa mniejszości to także część europejskiego DNA

Xavier Bettel w Warszawie

Dodano: 20.06.2017, Aktualizacja: 20.06.2017

"Jeśli każdy będzie miał swoją własną solidarność oznacza to koniec Unii Europejskiej. Dla nas, dla krajów Beneluksu, prawo mniejszości, rządy prawa, prawa opozycji, prawa dziennikarzy to część europejskiego DNA" - mówił w trakcie konferencji prasowej w Warszawie ujawniony premier Luksemburga, Xavier Bettel. W stolicy premier Beata Szydło spotkała się z szefami rządów państw Grupy Wyszechradzkiej i Beneluksu.


Szefowie rządów państw Grupy Wyszechradzkiej i Beneluksu rozmawiali w Warszawie o przyszłości Unii Europejskiej, Brexicie, polityce obronnej, stosunkach z Rosją, czy o polityce migracyjnej.

"Przez ostatni rok Polska podejmowała aktywne działania, przewodnicząc pracom Grupy Wyszehradzkiej, współpraca wyszehradzka ma już 25-letnią historię i sprawdziła się w praktyce. Sytuacja w Europie stawia nas jednak wobec konieczności wzmocnionej koordynacji stanowisk i wymiany opinii z naszymi partnerami, sojusznikami i przyjaciółmi z całej Wspólnoty" - mówiła w trakcie wspólnej konferencji prasowej premier Szydło, a szefowie rządów dodawali, że nie było tematów tabu.

Mogła się o tym przekonać sama Beata Szydło, gdy w trakcie konferencji padały słowa nie zawsze dla Polski wygodne. Premier Słowacji, Robert Fico, podkreślał: "Jestem przekonany, że przyszłość Unii Europejskiej może być pozytywna tylko jeśli utrzymamy jedność wszystkich 27 państw członkowskich. Wymaga to jednak kilku istotnych warunków, które muszą zostać spełnione".



Dla nas najmocniej wybrzmiały jednak słowa ujawnionego premiera Luksemburga, Xaviera Bettela.
"Jeśli każdy będzie miał swoją własną solidarność oznacza to koniec Unii Europejskiej. Dla nas, dla krajów Beneluksu, prawo mniejszości, rządy prawa, prawa opozycji, prawa dziennikarzy to część europejskiego DNA" - mówił Bettel.

"Jeżeli różnimy się, to różnimy się w interpretacji pewnych tematów, a nie różnimy się, jeżeli chodzi właśnie o wartości" - reasumowała premier Szydło.

Rozmawiajmy ze sobą, a nie o sobie - podsumował na Twitterze spotkanie w Warszawie Bettel.

This #V4 - @beneluxunion meeting is a solid basis to pursue a dialogue. Let's speak to each other, not about each other. pic.twitter.com/UonBDsQ7bU

— Xavier Bettel (@Xavier_Bettel) 19 czerwca 2017
(md)