Tak było: Parada w Tel Awiwie

Let it Bi!

Dodano: 13.06.2017, Aktualizacja: 05.07.2017

W piątek, 9 czerwca, w Tel Awiwie odbyła się jedna z najbardziej hucznych i spektakularny parad LGBT na świecie, której hasłem przewodnim była biseksualność. Izrael to jedyny kraj w regionie, w którym regularnie odbywa się pride, choć Liban małymi kroki stara się mu dorównać. Ponad 200 000 ludzi z całego świata zebrało się w Meir Garden, by przemaszerować ulicami miasta w tęczowych kolorach, w rytmie głośnej muzyki i w pełnym słońcu. Finał – duża scena przy plaży, tysiące przystojnych mężczyzn, pięknych kobiet i… strefa dla rodzin. My mamy dla Was zdjęcia i krótkie nagrania, żeby Wam pokazać, jak świętuje się równość na Bliskim Wschodzie.


Parada była wielkim finałem tęczowych wydarzeń całego tygodnia – były wystawy, panele dyskusyjne, imprezy tematyczne, spotkania i fety. W międzyczasie - festiwal kina LGBT, podczas którego uczestnicy Pride Weeku mogli obejrzeć m. in. „Tom of Finland” i „Chavelę”.


Dodamy tylko, że cała Parada jest od kilku lat finansowana w całości z budżetu miasta, a udział w niej biorą ludzie z całego świata. Przy wsparciu sponsorów - parada jest wielką imprezą. Platformy tematyczne serwują muzykę dla każdego - nie jest to tylko techno i remiksy popularnych kawałków.

Od paru lat funkcjonuje instytucja Ambasadora Parady, w tym roku był nim Perez Hilton, znany bloger ze Stanów Zjednoczonych.

Tematem przewodnim tegorocznej Parady było hasło: Bisexual Visibility. Co czyni ją wyjątkową z dwóch powodów: to społeczność LGBT decyduje o tym, co będzie głównym tematem całego tygodnia. Jest to sygnał, że osoby biseksualne są widoczne. Po drugie jest to jedna z nielicznych parad, która w całości została poświęcona osobom biseksualnym. Jak podkreślają organizatorzy, wskazanie na brak reprezentacji literki B na wszelkiego rodzajach imprez jest bardzo ważne przede wszystkim dla samej społeczności LGBT, pokazuje ile jeszcze zostało do zrobienia, ale jesteśmy na dobrej drodze. W zeszłym roku hasłem były prawa i wolność kobiet ("Women for a Change"), a w 2015 - "Transgender Visibility". 

Zanim jednak zdjęcia - wpadające szybko w ucho kawałki z Parady dla Was:

Bo było tak:

Więcej zdjęć możecie zobaczyć tutaj i tutaj. A my obiecujemy, że niedługo przeczytacie u nas nie tylko o paradzie.


(ar)