Rosja: zatrzymano działaczy z petycją ws. Czeczenii

Powiedzcie światu co się stało!

Dodano: 12.05.2017, Aktualizacja: 12.05.2017

Pięciu aktywistów LGBT zostało zatrzymanych w Moskwie, gdy próbowali dostarczyć do prokuratury generalnej podpisy pod petycją z żądaniem przeprowadzenia śledztwa w sprawie tortur i zabójstw osób LGBT w Czeczenii. Zatrzymani proszą: poinformujcie świat o tym co się stało!


Docierają do nas informacje o kolejnych ofiarach śmiertelnych i 40 osobach, których udało się wydostać z obozów dla gejów w Czeczenii. W zeszłym tygodniu kanclerz Niemiec, Angela Merkel, zaapelowała do Władimira Putina, by "użył swoich osobistych wpływów w celu obrony praw tych mniejszości". Kilka dni później prezydent Rosji poinformował, że zwróci się w tej sprawie do prokuratura generalnego.Wczoraj w Moskwie zatrzymano pięciu działaczy LGBT, którzy do prokuratury generalnej właśnie próbowali dostarczyć pudła z podpisami pod petycją ws. przeprowadzenia śledztwa. Petycję na Change.org. podpisało ponad 420 tys. osób. 

"Piszemy tę wiadomość z samochodu policyjnego, w którym jesteśmy przetrzymywani. Wiozą nas na posterunek Twierskoje. Przyjaciele, dziękujemy za Wasze wsparcie — będziemy informować was na bieżąco o naszej sytuacji. I mamy do Was ogromną prośbę - pomóżcie nam opowiedzieć o tym, co się z nami stało - opublikujcie naszą wiadomość w sieciach społecznościowych, przekażcie ją znajomym dziennikarzom" - apelują zatrzymani działacze.


JAK POMÓC?

1. Wyślij do władz apel, który można pobrać ze strony Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza:

- rusembpol@mid.ru, Pan Sergey Andreev, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Federacji Rosyjskiej,
- kontakt@kprm.gov.pl, Pani Beata Szydło, Premier RP,
- rzecznik@msz.gov.pl, Pan Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych RP.

2. Weź udział w solidarnościowej demonstracji przed rosyjską ambasadą lub konsulatem, jeśli taka jest planowana w Twojej okolicy.

3. Podpisz petycje, np. All Out, Amnesty International, czy na Avaaz.

4. Wpłać darowiznę np. na Russian LGBT Network, rosyjską organizację, która pomaga na miejscu, w tym w ewakuacji gejów. Specjalny fundusz w tej sprawie założyła też Kampania Przeciw Homofobii.