W kwietniu i maju premierowe pokazy filmu "Artykuł osiemnasty"!

Gdzie i kiedy? Zobacz!

Dodano: 10.04.2017, Aktualizacja: 10.04.2017

Nadszedł długo wyczekiwany moment: premiera pierwszego w Polsce filmu o równości małżeńskiej, "Artykuł osiemnasty"! Pierwsze pokazy: 21 kwietnia podczas LGBT Film Festival. W kwietniu i maju będzie go można także obejrzeć w innych miastach, w których festiwal się odbędzie. Gdzie dokładnie?


Ponad 600 wspierających, 63 tys. złotych i ponad tysiąc udostępnień - tak w listopadzie 2015 roku zakończyła się crowdfundingowa akcja zbierania pieniędzy na film dokumentalny o równości małżeńskiej, "Artykuł osiemnasty". Po ponad roku oczekiwania - w końcu jest! Oficjalna premiera 21 kwietnia w Warszawie, podczas LGBT Film Festival. Wtedy też odbędzie się specjalny pokaz dla osób, które wsparły projekt.

W kwietniu i maju film będzie można też obejrzeć w innych miastach. Gdzie i kiedy?


Warszawa - Kinoteka PKiN, 21 kwietnia, godz. 17:00 (pokaz przedpremierowy) i godz. 20:00 (pokaz premierowy)
Łódź - Kino Bodo, 22 kwietnia, godz. 20:00
Poznań - Kino Muza w Poznaniu, 23 kwietnia, godz. 17:00
Gdańsk - Klub ŻAK, 28 kwietnia, godz. 20:15
Wrocław - Kino Nowe Horyzonty, 5 maja, godz. 18:30
Kraków - Kino Pod Baranami, 8 maja, godz. 19:00
Katowice - Centrum Sztuki Filmowej / Kino Kosmos, 11 maja, godz. 18:00
Bilety będą do nabycia w kinach lub on-line.Przypomnijmy, że "Artykuł osiemnasty" to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiane jest pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych.#ART18 na QUEER.PL

(md)