Sąd w Tarnowie: polskie prawo nie zezwala na małżeństwa

Walka o związki partnerskie trwa

Dodano: 12.01.2017, Aktualizacja: 12.01.2017

Sąd Okręgowy w Tarnowie oddalił odwołanie do postanowienia sądu pierwszej instancji w Bochni, który w zeszłym roku orzekł, że dwóch mężczyzn nie może wziąć ślubu. Walczący o małżeństwo Michał i Wojtek są jedną z par, która bierze udział w litygacji strategicznej. Strasburg coraz bliżej?


Pod koniec 2015 roku kilka jednopłciowych par - przy wsparciu Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, postanowiło zawalczyć o związki partnerskie w Polsce przy pomocy litygacji strategicznej. Pary najpierw udały się do urzędów stanu cywilnego po oświadczenia, że chcą zawrzeć związek małżeński i że nie ma ku temu przeciwwskazań. W razie uzyskania decyzji odmownych, działania Koalicji skupiły się na weryfikacji ich prawidłowości przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych w Polsce środków odwoławczych, a finalnie – w razie ich nieskuteczności – poprzez wniesienie skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ostatecznym celem działania Koalicji jest doprowadzenie do przyjęcia w polskim prawie przepisów gwarantujących możliwość sformalizowania związków tworzonych przez pary jednopłciowe.

Jedną z par są Michał i Wojtek, którzy starali się o ślub w Bochni. Urząd Stanu Cywilnego wydania oświadczenia odmówił, sprawa wylądowała w sądzie rejonowym. W maju zeszłego roku sąd przyznał rację urzędnikowi i powołał się na artykuł 18 Konstytucji, podkreślając, że panowie są obywatelami Polski i w związku z tym ponad prawem międzynarodowym stoją przepisy polskie. Panowie odwołali się do Sądu Okręgowego - ten odwołanie oddalił - podaje "Gazeta Krakowska". Co teraz? Michał i Wojtek planują skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Przypomnijmy, że w głośnej sprawie włoskiej ETPCz orzekł, że "Obecnie istniejąca prawna ochrona związków osób tej samej płci nie tylko nie gwarantuje podstawowych potrzeb pary żyjącej w stabilnej relacji, ale nie daje także wystarczającej pewności". Zdaniem Trybunału Włochy powinny wprowadzić "cywilne związki partnerskie lub rejestrowane partnerstwa", które "będą najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla par jednopłciowych" - stało się to w zeszłym roku.

(red)