Papież podtrzymał zakaz święceń dla homoseksualistów

Homofobia w Kościele mówi sama za siebie

Dodano: 09.12.2016, Aktualizacja: 09.12.2016

Watykan wydał dokument, w którym utrzymuje, że osoby z „homoseksualnymi inklinacjami” – w szczególności tymi „głęboko zakorzenionymi” – nie mogą zostać księżmi, co więcej – alumnami i klerykami również. To podtrzymanie wersji z czasu pontyfikatu Benedykta XVI.


Jak każdy z nas może się domyślać, niezmiernie cierpimy z tego powodu. Franciszek I, który powiedział: „Kimże ja jestem, żeby oceniać?”, na pewno ma świadomość, że przeszkodzi nam to w byciu dobrymi katolikami.

Amerykańskie organizacje LGBT są za to oburzone i zawiedzione decyzją głowy Kościoła Katolickiego. Wskazują, że imputuje się, iż homoseksualiści nie są zdolni do zdrowych relacji z innymi ludźmi, bez względu na płeć, mają skłonność do pedofilii. Głosy sprzeciwu płyną z całego świata.

"Interpretacja dokumentu jasno wskazuje, że orientacja seksualna wyklucza powołanie. To duże rozczarowanie dla wiernych wspierających równe prawa dla gejów, lesbijek, biseksualistów, osób transpłciowych – dla nich również nie ma miejsca w seminariach jako tych, którzy wspierają „gejowską kulturę”. To 90 stron wykluczania” – biją na alarm religijne stowarzyszenia.

W dokumencie z 2005 roku napisano jasno: "ktoś, kto ukrywa swoją prawdziwą orientację seksualną, dopuszcza się karygodnego kłamstwa, nieszczerości, ale i nielojalności". Nie ma wyjątków. Chociaż – jeżeli mowa o fazie homofilnej – dopuszcza się (po 3 latach braku jakiejkolwiek aktywności seksualnej czy emocjonalnej względem osób tej samej płci) przyjęcie kandydata do seminarium. Kryterium akuratne, tylko jak to sprawdzić?

Pytań o egzekwowanie tych zasad jest mnóstwo. Dużo mówi się również, o postawie Franciszka I, który z jednej strony stara się być reformatorem, a z drugiej - niezmiennie afirmuje przestarzałe już reguły. Nic nowego, a jednak rozczarowuje, że w XXI wieku wciąż trzeba walczyć o podstawowe prawa. Za Kościół trzymamy kciuki.

My polecamy natomiast serial, „Młody papież”, w którym Pius XIII (nie do końca fikcyjna głowa Kościoła), postanawia walczyć z homoseksualnością wśród swoich współpracowników. Czy mu się to udaje?(ar)