Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu karnego

Ziobro: Kodeks nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej

Dodano: 04.11.2016, Aktualizacja: 04.11.2016

Sejm odrzucił nowelizację Kodeksu karnego, poszerzającego go o przesłanki związane z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością i orientacją seksualną. Projekt został złożony przez posłów i posłanki Nowoczesnej.


To kolejna już w ostatnich latach próba nowelizacji Kodeksu Karnego, gwarantująca m.in. osobom LGBT ochronę przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami i mową nienawiści. Przypomnijmy, że pozytywnie projekt ocenił Sąd Najwyższy, wsparło go 68 organizacji pozarządowych. Współtwórcami projektu są eksperci z Kampanii Przeciw Homofobii i Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Osobą reprezentującą wnioskodawców projektu jest posłanka Nowoczesnej, Joanna Scheuring-Wielgus.

W trakcie sejmowej debaty nad projektem ustawy głos zabrał m.in. minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro. Polityk mówił, że wolność przekonań w Polsce jest także dla środowisk LGBT, które, zdaniem Ziobry, "ukrywają swoje prawdziwe intencje" i posługują się osobami z niepełnosprawnościami. "Kodeks karny nie powinien stać się narzędziem walki ideologicznej" - mówił minister sprawiedliwości i zapowiedział, że... "będziemy bronić wolności, także środowisk LGBT", ale też dla tych, którzy "mają inne poglądy".

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było 248 posłów i posłanek, przeciwko 127, a 4 osoby wstrzymały się od głosu.

W piątek poznaliśmy raport Komitetu Praw Człowieka przy Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczący Polski, w którym m.in. skrytykowano brak uwzględnienia wymienionych wyżej przesłanek w Kodeksie karnym.

Walka o to, by w kodeksie karnym znalazła się penalizacja przestępstw motywowanych nienawiścią, w tym wobec ludzi LGBT trwa od wielu lat. W poprzedniej kadencji w Sejmie były trzy projekty, które dotyczyły nowelizacji kodeksu karnego, poszerzającego go o przestępstwa z nienawiści oraz mowę nienawiści – także w kontekście tożsamości płciowej, orientacji seksualnej, wieku, płci i niepełnosprawności.

(red)