Jak wyjść z ukrycia?

My też tu jesteśmy!

Dodano: 11.10.2016, Aktualizacja: 11.10.2016

11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wychodzenia z Ukrycia (Coming Out Day). Jak wyjść z ukrycia? O czym pamiętać i dlaczego warto coming out mieć za sobą? Przypominamy i zachęcamy Was do dzielenia się własnymi opowieściami i doświadczeniami związanymi z coming outem.


Dzień Wychodzenia z Ukrycia został ustanowiony 1988 roku: na cześć marszu ludzi LGBT w Waszyngtonie, który odbył się rok wcześniej i zgromadził 500 tys. osób. W Polsce na większą skalę zaczęto obchodzić Coming Out Day w 2009 roku.

JAK WYJŚĆ Z UKRYCIA?

1. Edukuj się, czytaj

Poczytaj o tym, jak z ukrycia wyszli inni, jakie mają przemyślenia i jak ich otoczenie reagowało. Coming out często łączy się z odpowiadaniem na mnóstwo pytań - dlatego warto wcześniej się przygotować, nawet na trudne pytania. Wytłumacz Twoim najbliższym, że homoseksualność nie jest chorobą (Światowa Organizacja Zdrowia w 1990 roku usunęła homoseksualność z klasyfikacji chorób i z tej okazji co roku 17 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homo- i Transfobii), że jest normalną odmianą seksualności człowieka i częścią natury. To, że jest się gejem, lesbijką, biseksualistą lub osobą transpłciową nie oznacza, że będzie się nieszczęśliwym i nie będzie miało się rodziny - Polska pozostaje w tyle Europy pod tym względem (małżeństwa, związki partnerskie i adopcja są możliwe w większości zachodnich krajów). Homoseksualność nie szkodzi - szkodzi homofobia, która istnieje w społeczeństwie, dlatego:

2. Wsparcie jest ważne

Jeżeli Twoi bliscy Cię akceptują zabiegaj, by w codziennym życiu i oni edukowali, pokazywali, że bycie LGBT to nic złego i strasznego, że Cię wspierają, solidaryzują się z Tobą, nie wstydzą się Ciebie oraz reagują na homo- i transfobię wokół. Istotne są także ich decyzje i wybory polityczne - wspierajmy tych, którzy nie będą zagrożeniem dla naszego szczęścia, ale przede wszystkim - zdrowia.

3. Wybierz dobry czas, miejsce, ale przede wszystkim ludzi

Nie każdy coming out jest możliwy, dlatego jeżeli czujesz, że Twój czas jeszcze nie nadszedł, a otoczenie nie jest gotowe, poczekaj aż uniezależnisz się, przede wszystkim finansowo. Na początku ostrożnie dobieraj ludzi, przed którymi się ujawniasz, stawiaj na bliskich przyjaciół, o których wiesz, że Cię zakceptują i którym ufasz. Niech to będzie na początek jedna osoba, nie musisz od razu ujawniać się przed całym światem.

4. Zwróć uwagę na język

Posługuj się jasnym i prostym językiem, mów spokojnie, niech Twoi rozmówcy czują, że sam/sama siebie akceptujesz i jesteś szczęśliwą osobą. Emocje trudno trzymać na wodzy, ale spróbuj postawić na te pozytywne.

5. Pomyśl o pozytywach

Prawdopodobnie okaże się, że coming out wcale nie jest taki straszny, a ulga, którą poczujesz jest bezcenna. Potem już będzie tylko lepiej!

Więcej szczegółowych informacji i rad o tym, jak wychodzić z ukrycia znajdziecie na stronie wychodzimyzukrycia.net, którą gorąco polecamy.

Z okazji Dnia Wychodzenia z Ukrycia - wszystkim ujawnionym gratulujemy, a nieujawnionym życzymy dużo uśmiechu, pozytywnej energii i odwagi! I zachęcamy do dzielenia się własnymi opowieściami, doświadczeniami związanymi z coming outem i zdjęciami! Zwłaszcza dziś, gdy w Sejmie, w nasze święto, będzie występował Paul Cameron.
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.