Solidarni z Orlando

Cały świat uczcił pamięć ofiar zamachu

Dodano: 14.06.2016, Aktualizacja: 14.06.2016

Znicze, kwiaty i tęczowe flagi pojawiły się pod amerykańską Ambasadą w Warszawie oraz Konsulatami w Krakowie i Poznaniu. W ten sposób społeczność LGBTQ oraz nasi sojusznicy uczcili pamięć ofiar zamachu w Orlando na Florydzie.


W nocy z soboty na niedzielę w klubie LGBT w Orlando na Florydzie doszło do najbardziej krwawej w historii USA strzelaniny – nie żyje 50 osób, 53 są ranne. Napastnik, Amerykanin afgańskiego pochodzenia, wybrał klub Pulse nieprzypadkowo – to miejsce, gdzie spotykała się i działała lokalna społeczność LGBT. Wśród ofiar są zarówno członkowie i członkinie naszej społeczności, jak i nasi sojusznicy.

W poniedziałek cały świat uczcił pamięć ofiar. W wielu miastach odbyły się demonstracje przeciwko nienawiści i czuwania. Od Londynu po Seul, Toronto, Paryż Nowy Jork, ludzie spotykali się, by uczcić pamięć ofiar oraz okazać solidarność z ich bliskimi.

W Warszawie akcję palenia zniczy zorganizowała Kampania Przeciw Homofobii. Pod amerykańską Ambasadą pojawiło się wielu Warszawiaków, którzy przynosili kwiaty i tęczowe flagi. Pojawił się także zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz, Jacek Wojciechowicz, który złożył wieniec w imieniu władz miasta.

#lovewins #OrlandoNightclubShooting #orlando #poland #OrlandoLove #orlando pic.twitter.com/AHa4m2wXO7

— KPH (@KPH_official) 13 czerwca 2016
W Krakowie akcję zorganizowało Stowarzyszenie Queerowy Maj. Przed amerykańskim Konsulatem pojawiło się kilkadziesiąt osób, palono znicze, świeczki, były też kartki z hasłem "Miłość zwycięży nienawiść" oraz tęczowe flagi. Ludzie płakali i w milczeniu się przytulali, wspólne czuwanie trwało godzinę.

Kilkadziesiąt osób zebrało się pod Konsulatem USA w Krakowie, aby uczcić pamięć ofiar zamachu w Orlando pic.twitter.com/FUs1yXcGnm

— Queer.pl (@queerpl) 13 czerwca 2016
W Poznaniu do palenia zniczy pod Agencją Konsularną Stanów Zjednoczonych zachęcała Grupa Stonewall.

W Gdańsku w parku Reagana pod Pomnikiem Wolności spotkała się Partia Razem i Tolerado.

Dziś wydarzenia w kolejnych miastach: TORUNIU, PŁOCKU i KATOWICACH.

(red)