Homofobia w mediach społecznościowych ma się dobrze

75 tys. hejtów od początku roku (badanie IMM)

Dodano: 01.06.2016, Aktualizacja: 01.06.2016

Od początku roku w mediach społecznościowych w Polsce pojawiło się 75 tys. homofobicznych komentarzy. Ich autorami w 90 proc. są mężczyźni - Instytut Monitorowania Mediów sprawdził czy, jak i kto najczęściej hejtuje LGBT w sieci.


IMM to firma, która od 16 lat monitoruje polskie media i realizuje badania. Jedno z ostatnich dotyczyło homofobii w polskich mediach społecznościowych. Czego się dowiadujemy? Najwięcej hejtów wobec LGBT pojawia się na Twitterze (40 proc.), Facebooku (37 proc.), forach internetowych (kafeteria, forum.o2.pl), nie jest dobrze także na YouTube, czy Wykopie. Średnio pojawia się ok. 4 tys. komentarzy w tygodniu, od początku roku pojawiło się ich aż 75 tys.

IMM zwraca uwagę, że autorami takich obraźliwych, czy wulgarnych komentarzy najczęściej są mężczyźni: 90 proc.

Hejterzy najczęściej "lajkują" homofobiczne posty (ponad 61 proc.), w 27 proc. udostępniają - co zdaniem IMM jest bardziej niebezpieczne, albowiem "znacznie wzmacnia zasięg komunikatu".

Firma podkreśla jednak, że Polacy używają zwrotów homofobicznych na dwa sposoby: podczas dyskusji wokół tematów dotyczących LGBT, ale także w formie ogólnych obelg i "nacechowanych negatywnie epitetów".

Warto też pamiętać o częstym braku reakcji na homofobiczne wpisy ze strony samych mediów społecznościowych. O "podwójnych standardach Facebooka" pisaliśmy kilkakrotnie: przede wszystkim w związku z trudnościami w usuwaniu z serwisu homofobicznych i nienawistnych treści. W grudniu w zeszłego roku Facebook zablokował reklamę naszego portalu.

Jak radzić sobie z nienawiścią w internecie? W marcu akcja HejtStop ruszyła z nową kampanią, mającą zachęcać do skorzystania z nowego, prostego narzędzia: każdy, anonimowo, może zgłosić mowę nienawiści. Zgłoszeniami zajmą się prawnicy i przeanalizują, czy wpis powinien zostać zgłoszony do prokuratury.
Narzędzie znajdziecie pod adresem hejtstop.pl
(red)