"Kto kibicuje Oli i Klaudii?" Fani serialu odpowiadają

5 najczęstszych reakcji na Facebooku na gejowskie i lesbijskie pary

Dodano: 24.03.2016, Aktualizacja: 24.03.2016

"Nowy romans w "Na Wspólnej" kwitnie! Kto kibicuje Oli i Klaudii, daje lajka" - wpis o takiej treści oraz zdjęcie całujących się dziewczyn pojawił się wczoraj na oficjalnej stronie facebookowej serialu "Na wspólnej". Reakcje? Ponad 1300 "lajków" i wiele komentarzy: od homofobicznych i nienawistnych, po gratulacje i radość - czyli jak zawsze. Zebraliśmy je dla Was w pięć grup.


Na początku lutego pisaliśmy, że w wiosennych odcinkach "Na wspólnej" doczekamy się lesbijskiego romansu, w który zaangażuje się jedna z głównych bohaterek: Ola Zimińska (Marta Wierzbicka). Dziewczyna zaprzyjaźniła się z Klaudią Bracką (w tej roli Julia Trembecka), lecz przyjaźń przerodzi się w coś więcej. Wątek rozwija się powoli, ale w odcinkach emitowanych pod koniec marca... panie wylądują w łóżku. Za nami już pierwszy pocałunek, który, co widać po reakcjach na Facebooku, wzbudził wiele emocji.

Nie da się ukryć, że tematyka LGBT na dobre zagościła w telewizyjnych programach. Społecznościowe reakcje naszych rodaków i rodaczek pokazują jak bardzo społeczeństwo jest w tym względzie podzielone i że trzeba rozmawiać. Jak sobie radzić z wysypem nienawistnych komentarzy? My zachęcamy Was, Waszych bliskich i znajomych, by jednak pokazywać w przestrzeni internetowej (np. za pomocą pozytywnych i wspierających komentarzy), że całujące się dwie dziewczyny, czy dwóch chłopaków to nic strasznego.

Tymczasem społecznościowe reakcje na tematy LGBT można naszym zdaniem podzielić na następujące grupy.

1. NA HEJTERA

"Znów jakiś lewicowy leming próbuje nas przyzwyczaić do tej pseudo-normalności" - tego typu komentarze, w których jak mantrę facebookowicze powtarzają słowa "lewactwo", "lemingi", "cywilizacja śmierci" i "homopropaganda" są niestety najbardziej popularne i często zabijają merytoryczne dyskusje. Nasza rada na hejterów? Nie dolewać oliwy do ognia, w tym celu polecamy nasz poradnik "Stop mowie nienawiści".

2. NIE MAM NIC PRZECIWKO, ALE...

"Ja tam nie jestem uprzedzona, sama mam kolegę geja i jest jak najbardziej ok, ale to nie znaczy, że pochwalam to co robi" - skąd my to znamy? Jeden z najpopularniejszych typów komentatorów: nie jestem seksistą, ale..., nie jestem rasistą, ale... Po słynnym "ale" najczęściej następuje wysyp argumentów, które logicznie przeczą pierwszej części zdania. Z drugiej strony osoby takie najlepiej rokują i cierpliwi komentatorzy być może zdołają wypracować zmianę zdania na dany temat, bądź chociaż głębszą refleksję. Nasza rada na takich komentatorów: osoby o silnych nerwach mogą próbować dyskutować.

3. DAJCIE LUDZIOM ŻYĆ

"Mnie się ten wątek podoba. Otwórzmy się na tolerancje. To naprawdę nic nie kosztuje" - ten typ komentatorów i komentatorek wraca wiarę w ludzkość. I z pewnością są największą grupą, ale niestety siedzącą cicho. Dobrze jest okazać wsparcie, polubić i... może nawet podziękować za otwartość?

4. REAKCJA NA WĘGRZYNA

"A ja tam do lesbijek nic nie mam" - autorami takich wpisów są najczęściej mężczyźni. Pamiętacie posła Platformy Obywatelskiej, Roberta Węgrzyna? Zapytany kilka lat temu o związki partnerskie, odpowiedział: "Z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył". Nic nie poradzimy, przypadek beznadziejny.

5. JUŻ CZAS!

"Fajnie, więcej takich tematów, żyjemy w XXI wieku" - nic dodać, nic ująć. Tylko się podpisać!

Często komentujecie na Facebooku? Bierzecie udział w dyskusjach? Jak Wy radzicie sobie z hejterami?

(red)