5 sposobów, by wspierać osoby trans

W trakcie coming outu

Dodano: 10.03.2016, Aktualizacja: 10.03.2016

Wymuszony przez tabloidowych dziennikarzy coming out Lilly Wachowski zainspirował serwis Upworthy.com do stworzenia listy sposobów na wspieranie osób trans w ich coming outach. O czym warto pamiętać? Podajemy dalej!


"Wraz z siostrą unikamy prasy. Frustruje mnie mówienie o mojej sztuce, a mówienie o sobie mnie zawstydza. Wiedziałam, że będę musiała się ujawnić. Wiecie, kiedy żyjesz jako ujawniona osoba transpłciowa... to ciężko to ukryć. Chciałam jedynie trochę czasu, by wszystko sobie poukładać i czuć się swobodnie. Niestety nie było mi dane o tym decydować" - napisała w coming-outowym liście Lilly Wachowski, która przyznała, że jej publiczne wyjście z ukrycia było narzucone przez tabloidowego dziennikarza, chcącego reżyserkę wyoutować. Jak wspierać osoby transpłciowe w ich coming outach? Pamiętajcie o pięciu, na pierwszy rzut oka prostych, zasadach:

1. Dajcie im do zrozumienia, że mają wsparcie.

Niby banalne, ale coś, o czym czasem zapominamy: dajcie Waszym bliskim, znajomym znać, że "jesteście po ich stronie". Niech mają świadomość, że w razie problemów, trudności, mogą na Was liczyć i zwrócić się do Was o pomoc.

2. Szanujcie ich tożsamość, imię, zaimki.

Kto pyta nie błądzi: nie macie pewności jak zwracać się do osoby, która się przed Wami ujawniła lub jest w trakcie tranzycji: zapytajcie. To ważne, by też upewnić się, jak osoba chce, by się do niej zwracano prywatnie, a jak wśród innych ludzi.

3. Edukacja nie boli.

Żeby nie przesadzać z ilością pytań: czasem warto samemu sięgnąć też po wiedzę, a doskonałym źródłem jest strona Fundacji Trans-Fuzja. Znajdziecie tam zarówno najważniejsze DEFINICJE, jak i wiele ciekawych ARTYKUŁÓW, które pomogą Wam dowiedzieć się więcej na temat transpłciowości.

4. Nie plotkuj, nie outuj!

Staraj się nie rozmawiać o tożsamości danej osoby z innymi, zwłaszcza z osobami, o których wiesz, że dana osoba nie chciałaby rozmawiać. Nie tylko możesz ujawnić kogoś bez jego wiedzy i zgody, ale też wprowadzić wiele zamieszania. Czasem lepiej poczekać i dać czas, by coming out był chciany i przygotowany.

5. Tu nie chodzi o Ciebie i Twoje uczucia.

Parker Molloy zwraca na Upworthy uwagę, że to jest najtrudniejszy punkt: bo czasem się denerwujemy, że nie wiedzieliśmy wcześniej, albo czujemy się zranieni. To nie nasza wina, że ktoś jest transpłciowy, a często zapominamy, że coming out przed nami poprzedzony był walką z samym sobą.

(red)