Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Gdzie szukać pomocy?

Dodano: 23.02.2016, Aktualizacja: 23.02.2016

Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok. 1,5 mln osób - dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, który przede wszystkim ma upowszechniać wiedzę na temat choroby, jak i zachęcać do jej leczenia.


Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzi się w naszym kraju od ponad 10 lat. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że w chwili obecnej z powodu depresji cierpi 10 proc. populacji. WHO powołuje się na dane i ostrzega: depresja zajmuje czwarte miejsce na liście problemów zdrowotnych na świecie, do 2020 roku znajdzie się na drugim. Organizacja przypomina jednak: depresję można leczyć.Fundacja Itaka, która dziś, 23 lutego, zainauguruje drugą edycję kampanii "Twarze Depresji. Nie oceniaj. Zaakceptuj", zwraca w tym roku uwagę na fakt, że depresja dotyka w Polsce także dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że wiele badań wskazuje na to, że zaburzenia depresyjne są częstym powodem samobójstw ludzi pomiędzy 20 a 35 rokiem życia, w grupie tej wysoki procent stanowią ludzie LGBT. Duży wpływ mają na to homo- i transfobiczne prześladowania w szkole, brak akceptacji w domu, czy "stres mniejszościowy" w dorosłym życiu.

Według ostatniego raportu Lambdy i KPH aż 63 proc. nastolatków LGB w Polsce myślało o samobójstwie.

"Chciałbym nam wszystkim przypomnieć, że nie żyjemy w kapsułkach i jesteśmy po to, żeby sobie wzajemnie pomagać. Zbyt często brakuje nam wrażliwości, która jest niezbędna, żeby dostrzec cierpienie innych. Najgorsza wiadomość, jaką możemy dostać na naszą skrzynkę pocztową to prośba o usunięcie profilu użytkownika portalu, który odebrał sobie życie. Uważajcie na siebie i swoich bliskich" – pisał jakiś czas temu w tekście "Nie pozwólmy im odchodzić" Radek Oliwa.

Gdzie szukać pomocy?

http://www.lambdawarszawa.org/oferta-pomocowa/poradnictwo-indywidualne
http://kph.org.pl/pomoc/pomoc-psychologiczna/
http://transfuzja.org/pl/artykuly/pomoc_psychologiczna.htm