Malta zakaże terapii reparatywnej?

Szkodliwe "leczenie homoseksualności"

Dodano: 21.12.2015, Aktualizacja: 21.12.2015

Czy Malta będzie pierwszym europejskim krajem, który zakaże terapii reparatywnej? Minister dialogu społecznego i praw obywatelskich, Helena Dalli, przedstawiła projekt ustawy w parlamencie. Podobna inicjatywa pojawiła się już w USA - nie czekając na prawo federalne, poszczególne stany zakazują stosowania szkodliwej terapii u nieletnich.


Zaproponowana przez Dalli ustawa, która jest dostępna publicznie do komentowania, zakazuje stosowania terapii reperatywnej ("leczącej" gejów i lesbijki z homoseksualności) na "osobach wrażliwych" - rozumianych jako nieletnie, ale także z niepełnosprawnościami. Nie będzie można też nikogo zmuszać, kierować, czy reklamować takich terapii.

Projekt ustawy federalnie zakazujący stosowania terapii reparatywnej u nieletnich pojawił się też w USA. Kolejne stany biorą jednak sprawę w swoje ręce i zakazują tego typu terapii: zakaz obowiązuje już w Kalifornii, Oregonie, Illinois, Dystrykcie Kolumbii i od tego miesiąca - w Cincinnati.

Malta, która uważana jest za najbardziej katolicki kraj na świecie (98 proc. mieszkańców i mieszkanek deklaruje się jako katolicy) w 2014 roku zrównała związki partnerskie z małżeństwami - dając parom jednopłciowym takie same prawa. Przypomnijmy, że 37 parlamentarzystów głosowało za, przeciwko... 0: opozycja wstrzymała się od głosu, albowiem była przeciwko adopcji, ale nie samej ustawie. W tym roku zakazano na Malcie operacji genitalnych na interseksualnych dzieciach.

(red)