Uzbierali ponad 60.000 na film o równości małżeńskiej!

Ostatni dzień zbiórki na "Artykuł osiemnasty"

Dodano: 06.11.2015, Aktualizacja: 06.11.2015

Ponad 600 wspierających, 63 tys. złotych i ponad tysiąc udostępnień - dziś o godzinie 19.00 kończy się crowdfundingowa akcja zbierania pieniędzy na film dokumentalny o równości małżeńskiej, "Artykuł osiemnasty". Twórcy i twórczynie nie kryją radości i podkreślają: to wszystko dzięki Wam, dziękujemy!


Dzięki Waszemu wsparciu film nie tylko powstanie, ale udostępnione zostaną wszystkie przeprowadzone wywiady, a i jest szansa, by film pokazać w całej Polsce: dlatego kto jeszcze akcji nie wsparł, ma ostatnią szansę!

POMAGAM.PL/ART18

Twórców i twórczynie filmu będzie można spotkać dziś (06.11.2015) w warszawskim Blok Barze (Aleje Jerozolimskie 57) na kameralnym wieczorze kończącym akcję."Artykuł osiemnasty" to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiane jest pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych.

Poprzez wywiady z ekspertami i ekspertkami, działaczami i działaczkami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami na temat osób homoseksualnych.

"Nasz film to jednak nie tylko głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Temat ten staje się okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym" - podkreślają twórcy i twórczynie "Artykułu osiemnastego". Do tej pory w filmie wzięli udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Alicja Długołęcka, dr Bożena Keff, dr Adam Bodnar, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel i Radek Oliwa.

#ART18 na QUEER.PL