Queerowe kobiety w horrorach

AfterEllen na Halloween

Dodano: 29.10.2015, Aktualizacja: 29.10.2015

Halloween już w sobotę! Jeżeli ktoś planuje spędzić sobotni wieczór w domu - redaktorki kobiecego serwisu AfterEllen polecają 15 horrorów, w których znajdziemy queerowe kobiety. Panowie, macie pomysły na "męską" listę?


AfterEllen przypomina, że w horrorach kobiety kochające kobiety najczęściej pojawiają się jako owładnięte obsesją morderczynie lub... wampiry. Panie znalazły jednak kilka (często mniej znanych) filmów, w których znajdziemy nie tylko morderczynie, ale przede wszystkim silne i mocne bohaterki.

Zaczynamy jednak od wampirzyc, a skoro wampirzyce to nie może zabraknąć takiej postaci jak Carmilla, o której wyczerpująco na naszych łamach pisał w zeszłym roku Wojtek Wolski: "„Carmilla” ukazała się w 1872 roku (25 lat przed ukazaniem się „Draculi” Stokera) i na zawsze zmieniła wizję wampira w literaturze. Do tej pory upiór był przedstawiany jako mroczny książę, emanująca zwierzęcą seksualnością postać wracająca zza grobu, by nocą szukać swoich ofiar wśród niewinnych dziewcząt, pobudzając tym samym erotyczne fantazje uwięzionych w okowach mieszczańskiej purytańskości czytelników. Le Fanu stworzył zupełnie odmienną koncepcję wampira i jego seksualnego magnetyzmu. W jego opowieści mężczyźni są zmarginalizowani do tego stopnia, że nie mają praktycznie żadnego wpływy na samą fabułę. Za to wszystkie męskie role biorą na siebie kobiety. Mamy tu dwie bohaterki – tajemniczą, starszą i doświadczoną Carmillę, oraz jej oddaną uczennicę Laurę. Tytułowa Carmilla stała się archetypem nieheteronormatywnego wampira epatującego seksualnym magnetyzmem".

Redaktorki AfterEllen postawiły na pełen queerowych motywów hiszpański film "The Blood Spattered Bride" Vincente Arandy z 1972 roku. Carmilla uwodzi młodą mężatkę, a ta zafascynowana wampirzycą postanawia pozbyć się męża.Skoro lubiące kobiece wdzięki wampirzyce - nie może zabraknąć klasyku, czyli ZAGADKI NIEŚMIERTELNOŚCI z Catherine Deneuve.W horrorach lesbijki i biseksualistki objawiają się także jako... cheerleaderki (najczęściej mordercze). AfterEllen przypomina m.in. "Zabójcze ciało" z Megan Fox, która mści na kolegach ze szkoły. Film do najbardziej udanych nie należy, ale czego się nie robi dla gorącej sceny między Megan a Amandą Seyfried.Zabójcze cheerleaderki pojawiają się też w filmie "All Cheerleaders Die". W tym "lekkim" filmie znajdziemy powroty zza grobu, dużo zemsty i dużo queerowych wątków - oraz w jednej z głównych ról ujawniona aktorka Caitlin Stasey.Na liście znajdziemy też opowiadający o toksycznej i zabójczej kobieco-kobiecej relacji, Compulsion", z Heather Graham, które nie stroni od lesbijskich ról.Całą listę znajdziecie na stronie AfterEllen - i czekamy także na Wasze propozycje!

(red)