Ars Independent Festival 2015

Festiwal filmu, animacji, gier wideo i muzyki z branżowym zacięciem

Dodano: 07.09.2015, Aktualizacja: 08.09.2015

W dniach 22-27 września w Katowicach odbędzie się piąta edycja słynnego festiwalu Ars Independent!


Ars Independent każdego roku poszukuje czarnych koni, tym razem w trzech kategoriach konkursowych: Czarny Koń (fabularne pełne metraże) oraz Czarny Koń Animacji (animowane krótkie metraże), w ramach których prezentowane są debiuty oraz filmy drugie reżyserów z całego świata, najczęściej w charakterze polskiej premiery, a także Czarny Koń Gier Wideo - poświęcony nowym grom.

W konkursie Czarny Koń zobaczymy 6 filmów, m.in. debiutanckie, brazylijskie "Wybrzeże" Filipe Matzembachera i Marcio Reolona, opowiadające o nieuchwytnym momencie wchodzenia w dorosłość oraz płynnej granicy między przyjaźnią i miłością dwójki nastoletnich chłopaków.

Na wystawie Czarny Koń Gier Wideo zagramy w 6 gier wydanych w latach 2014/2015, w tym tekstówkę "With Those We Love Alive" duetu Porpetine Charity Heartscape i Brendy Neotenomie. Lovecraftowski, fantastyczny świat gry jest tłem dla mocnych, genderowych diagnoz społecznych i intymnej historii o miłości skrzywdzonej opresyjnymi normami kulturowymi.

Ponadto trio jurorów konkursu gier wideo – projektant Jakub Dvorský, krytyczka Marzena Falkowska i producentka Magda Cielecka - spotkają się z festiwalowiczami w ramach panelu dyskusyjnego "Grasz?" by porozmawiać o estetyce i krytyce gier wideo, co szczególnie interesujące w kontekście wciąż świeżych dyskusji spod znaku #gamergate.

Okołokonkursowa sekcja Out of Competition zaprezentuje wybór debiutów i filmów drugich, które z powodów formalnych nie znalazły się w konkursie, ale festiwalowi selekcjonerzy uznali, że bezwzględnie należy wyróżnić je na festiwalu. Zobaczymy m.in. "Limbo" – zmysłowy, emocjonalnie zniuansowany debiut Anny Sofie Hartmann, przedstawiający obraz relacji nastoletniej licealistki i jej szkolnej nauczycielki.

Sekcja dokumentów i filmów muzycznych "Głośniej" zaprezentuje bezkompromisowych muzyków i filmowców, którzy tworzą bez względu na koszty i opinie innych. Wyświetlony zostanie m.in. nagrodzony licznymi nagrodami "Punk Syndrome", opowiadający o ostatniej prawdziwej kapeli punkowej, prowadzonej przez grupę facetów z niepełnosprawnościami, którzy nie boją się wykrzyczeć swoich pretensji dotyczących ich wykluczenia ze społeczeństwa.

Serdecznie zapraszamy!

WIĘCEJ INFORMACJI O FESTIWALU!
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.