Finlandia: parlament dał zielone światło małżeństwom

Kolejny kraj z równością!

Dodano: 28.11.2014, Aktualizacja: 28.11.2014

105 do 92 - tak wyglądało dzisiejsze głosowanie w fińskim parlamencie w sprawie ustawy, która zezwoli parom jednopłciowym na zawieranie małżeństw.


Finlandia była ostatnim nordyckim krajem bez równości małżeńskiej, chociaż pary jednopłciowe od 2002 roku mogą wstępować w cywilne związki partnerskie.

Pierwsze małżeństwa będą mogły mieć miejsce dopiero w 2017 roku.

"Finlandia powinna dążyć do tego, by stać się społeczeństwem bez dyskryminacji, gdzie respektuje się prawa człowieka, a dwie dorosłe osoby mogą wstąpić w związek małżeński bez względu na ich orientację seksualną" - mówił dziś w parlamencie premier, Alexander Stubb.

Eduskunta sanoi #Tahdon äänin 105-92. Hieno askel eteenpäin tasa-arvossa. Kunnioitetaan toinen toisiamme.

— Alexander Stubb (@alexstubb) listopad 28, 2014
Tysiące osób zebrało się w piątek w Helsinkach przed budynkiem parlamentu, by wyrazić swoje poparcie bądź oburzenie z powodu planowanego głosowania.

Po głosowaniu wielu fińskich polityków nie kryło jednak radości na Twitterze.

Finland's parliament allows same-sex marriage!!! Go @Eduskunta! Excellent job @Tahdon2013! #Love belongs to everyone! pic.twitter.com/lg8aEt6zgO

— Miikka Jokela (@miijok) listopad 28, 2014
Informację o głosowaniu podała też fińska Ambasada w Polsce:
(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/all.js#xfbml=1"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, 'script', 'facebook-jssdk'));


(red)