Seniorzy na medal! Zmieniać świat można w każdym wieku

"The Advocate" o Prime Time 25

Dodano: 27.11.2014, Aktualizacja: 27.11.2014

"W tych ważnych dla społeczności LGBT czasach, nasi nestorzy nie przestają być strażnikami zmian, wyróżniając się działaniami w polityce, sztuce, aktywizmie, biznesie, rozrywce i tym samym stając się autorytetami dla młodszych pokoleń" – podkreślają redaktorzy i redaktorki amerykańskiego magazynu "The Advocate" i prezentują listę 25 najważniejszych i najbardziej widocznych ludzi powyżej 65 roku życia, który nie ustają w walce o równe prawa LGBT. Kto znalazł się na liście Prime Time 25?


Prezentując swoją listę 25 niezwykłych seniorów, "The Advocate" pokazuje, że zmieniać świat można w każdym wieku.

Kto więc znalazł się na liście? Nie zabrakło pisarza Amisteada Maupin, autora niezwykle popularnego "Nocnego słuchacza". Maupin w latach 70. rozpoczął swój cykl "Tales of the City" – w tym roku ukazała się ostatnia część serii. "Tales of the City" to kronika życia społeczności LGBT na zachodnim wybrzeżu, bardzo w USA popularna i jedna z pierwszych, która przybliżyła Amerykanom życie gejów i lesbijek. Magazyn nie zapomniał też o portreciście, Donie Bachardy'm, życiowym partnerze pisarza Christophera Isherwooda. Obecnie 80-letni Bachardy związał się z Isherwoodem, gdy ten miał 48 lat. 30-letnia różnica wieku była dla wielu osób oburzająca, mężczyźni nigdy też swojego związku nie ukrywali. Obecnie artysta wydał album z portretami celebrytów. "The Advocate" docenił 76-letniego Dereka Jacobi, podkreślając, że aktor jest przykładem na to, że można żyć jawnie, odnosić sukcesy i być mistrzem w swoim fachu. Skoro jest Jacobi, nie mogło zabraknąć i rok młodszego Iana McKellena. Ale na liście znajdziemy też aktorki, w tym Lily Tomlin, która niedługo będzie obchodziła pierwszą rocznicę ślubu z Jane Wagner. Panie są razem od 42 lat!

Wśród nestorów Prime Time 25 znalazła się też 65-letnia Diana Nyad, ujawniona pływaczka, która w zeszłym roku spełniła marzenie życia: przepłynęła wpław Cieśninę Florydzką bez klatki zabezpieczającej przed rekinami, łącznie 177 kilometry. Na liście znajdziemy też rówieśniczkę Nyad, fotografkę Annie Leibovitz. Leibovitz, która była partnerką Susan Sontag, jest jedną z najbardziej znanych fotografek na świecie. Magazyn docenił też innego pisarza, Edmunde'a White'a, autora m.in. "Hotel de Dream". Nie mogło zabraknąć i dramatopisarza, Larry'ego Kramera. Kramer jest dramaturgiem, scenarzystą, pisarzem, ale przede wszystkim zasłużonym działaczem na rzecz społeczności LGBT. Był także jednym z organizatorów ruchu ACT UP, który nagłośnił publicznie kwestię AIDS i HIV. Jedna z jego najbardziej znanych sztuk, w dużej mierze autobiograficzna "The Normal Heart", opowiada o początkach epidemii AIDS w Nowym Jorku – niedawno w HBO swoją premierę miała telewizyjna adaptacja.

"The Advocate" nie zapomina też o muzykach: 75-letni Andy Bey jest jednym z nielicznych ujawnionych, także pod względem HIV jazzowych muzyków. Artysta ujawnił się w 1996 roku, przyznał, że i tak zawsze uważał się za utalentowanego muzyka, więc jego orientacja nie powinna mieć znaczenia. "To było jednak wyzwoleńcze. Nie musiałem się już dłużej ukrywać. A bycie HIV pozytywnym było dodatkowo błogosławieństwo. Ten największy kryzys w moim życiu pomógł mi stworzyć najlepszą muzykę, czułem się jak wolna istota ludzka" – mówił Bey w rozmowie z "Jazz Times".Na liście znajdziemy też 66-letnią Kate Bornstein, pisarkę, performera, artystkę, teoretyka gender, czy komiczkę Kate Clinton.

Kogo moglibyśmy umieścić na polskiej liście Prime Time? Czekamy na Wasze propozycje! Zachęcamy też do udziału w dyskusji – czy w Polsce pamiętamy o seniorach LGBT?

(md)