Tydzień pod znakiem tęczy

Najważniejsze i najciekawsze wydarzenia

Dodano: 15.11.2013, Aktualizacja: 15.11.2013

Zapraszamy na podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniego tygodnia! Co ciekawego wydarzyło się w tęczowym świecie? Na co warto iść do kina, co nas, ale także Was – najbardziej poruszyło?


Tydzień pod znakiem tęczy

Spalona tęcza na placu Zbawiciela, zdemolowana Warszawa, burdy w pobliżu budynku ambasady rosyjskiej i kolejne pełne nienawiści deklaracje na warszawskiej Agrykoli – to bilans poniedziałkowego Marszu Niepodległości w stolicy. "Na pl. Zbawiciela spłonęła tęcza. Takich aktów nie popieram, nie wiem, kto za tym stał. Ale trzeba jasno powiedzieć: spłonął symbol zarazy. Ten symbol to wielkie zagrożenia dla Polski, to symbol rewolucji lewackiej" – mówił prezes Ruchu Narodowego, Robert Winnicki.

I nie da się ukryć, że tęcza zdominowała ten tydzień.

We wtorek mieszkańcy i mieszkanki Warszawy spontanicznie zaczęli przychodzić na plac Zbawiciela, by spaloną konstrukcję ozdobić kwiatami. Nie zabrakło i takich gwiazd jak Edyta Górniak. Pojawił się też ambasador Szwecji, Staffan Herrström.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Bartosz Kownacki, który w poniedziałek napisał w serwisach społecznościowych: "Płonie pedalska tęcza na Placu Zbawiciela. Ciekawe ile jeszcze kasy wyda bufetowa na jej renowacje zanim zdecyduje się ją usunąć!" - może zostać usunięty z palestry adwokackiej. Polityk nie uważa jednak by jego wpis był wulgarny, jego zdaniem raczej "dosadny i nieprzyjemny".O patriotyzmie, także LGBTQ, i w kontekście poniedziałkowych wydarzeń, pisała u nas Ewa Tomaszewicz. Polecamy!

USA: Hawaje z równością małżeńską

Tydzień po wprowadzeniu równości małżeńskiej w stanie Illinois – do stanów, gdzie pary jednopłciowe mogą wstępować w związki małżeńskie dołączyły Hawaje.USA: Edie Windsor bohaterką w 2013 roku

Magazyn OUT po raz 19. przedstawił listę osób, które w 2013 "zatrzęsły" światem LGBT. Jak zwykle nie zabrakło ludzi rozrywki, sztuki, kultury, popkultury, filmu, polityki oraz Internetu. Bohaterką tegorocznego rankingu została Edie Windsor, kobieta, która pomogła obalić ustawę DOMA – Defense of Marriage Act.Fot. za: facebook.com/pages/Edie-Thea-A-Very-Long-Engagement

M.in. o Edie Windsor w rozmowie z naszym portalem opowiada Brendan Fay, filmowiec i działacz LGBT, który od wielu lat walczy o równość małżeńską w USA. O Brendanie Fayu zrobiło się w Polsce głośno w 2008 roku, gdy prezydent Lech Kaczyński wykorzystał ślubne zdjęcie filmowca i działacza w swym orędziu. Małżeństwo Brendana Faya i Thomasa Moultona miało zadziałać jako "straszak" i zobrazować negatywny skutek ratyfikacji traktatu lizbońskiego. Fay odwiedził niedługo potem Polskę, spotkał się z polskimi parlamentarzystami, chciał także spotkać się z prezydentem Kaczyńskim, ale bezskutecznie. Fay odwiedził Warszawę i Kraków w zeszły weekend – na zaproszenie grupy chrześcijan LGBTQ – Wiara i Tęcza.

PREMIERY (pod naszym patronatem)!

W sobotę w warszawskim Och-Teatrze premiera spektaklu ALICJA ♥ ALICJA, powstałego na podstawie tekstu Amy Conroy. W reżyserii Marii Seweryn.

W przyszłym tygodniu jedno z najważniejszych kinowych wydarzeń tej jesieni: premiera "Płynących wieżowców" Tomasza Wasilewskiego! Zapowiadamy i zapraszamy do udziału w konkursie: czekają wejściówki na pokaz w Krakowie.

Klip tygodnia: W sobotę ulicami Poznania przejdzie Marsz Równości (16.11.2013, godz. 13.00, start: plac im. Adama Mickiewicza). Zapraszamy i polecamy obejrzeć zapraszający na wydarzenie spot!