"Leczył" gejów - teraz przeprasza

Exodus International zawiesza działalność

Dodano: 21.06.2013, Aktualizacja: 22.06.2013

Exodus International, najstarsza amerykańska organizacja chrześcijańska słynąca z terapii reparatywnych - "leczących" gejów i lesbijki z homoseksualności, została zamknięta. Tak zdecydowały władze organizacji. "Chcę, żebyście wiedzieli, że bardzo żałuję. Przepraszam za ból i cierpienie, którego wielu z was doświadczyło. Przepraszam, że wielu z was przez lata żyło we wstydzie i poczuciu winy, ponieważ nie mogliście się zmienić. Przepraszam, że promowaliśmy możliwości zmiany orientacji seksualnej i teorie reparatywne dotyczące orientacji, które stygmatyzowały rodziców" - napisał w specjalnym oświadczeniu do społeczności LGBT - szef organizacji Alan Chambers.


Exodus International działał w USA przez ponad 30 lat. Organizacja reklamowała się hasłem "Zmiana jest możliwa", chociaż Chambers przyznał, że 99,9 proc. uczestników terapii nie zmieniło swojej orientacji seksualnej. Nie wszyscy członkowie organizacji zgadzają się też z decyzją władz - część jednak zamierza zaangażować się w nowy ruch, który będzie starał się przekonać chrześcijańskie kościoły w Ameryce do akceptacji ludzi LGBT.

"Chcę, żebyście wiedzieli, że bardzo żałuję. Przepraszam za ból i cierpienie, którego wielu z was doświadczyło. Przepraszam, że wielu z was przez lata żyło we wstydzie i poczuciu winy, ponieważ nie mogliście się zmienić. Przepraszam, że promowaliśmy możliwości zmiany orientacji seksualnej i teorie reparatywne dotyczące orientacji, które stygmatyzowały rodziców. Przepraszam, że często nie potrafiłem przeciwstawić się publicznie ludziom z mojego otoczenia, którzy nazywali was "sodomitami" a nawet gorzej. Przepraszam, że znając dobrze tak wielu z was, nigdy nie potrafiłem publicznie przyznać, że geje i lesbijki, których znam są cudownymi rodzicami. Przepraszam, że kiedy świętowałem przybycie kogoś do Chrystusa i zrzekanie się jego seksualności dla Niego, tak naprawdę często świętowałem koniec relacji, która łamała tym ludziom serca. Przepraszam, że uważałem, że wy i wasze rodziny są gorsze niż ja i moja" - napisał Chambers w specjalnym oświadczeniu, skierowanym tylko do ludzi LGBT. "Nigdy nie byliście moimi wrogami, to ja byłem waszym" - dodał. Chambers przyznał też, że tak naprawdę nigdy nie udało mu się stłumić własnych impulsów homoseksualnych.

(md)