Tęczowe i rekordowe Pjongczang 2018

Lista ujawnionych sportowców

Dodano: 06.02.2018, Aktualizacja: 13.02.2018

Był rekord w Rio, będzie też rekord w Pjongczangu: podczas tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich zobaczymy 14 ujawnionych sportowców! W tym po raz pierwszy - ujawnionych mężczyzn. Otwarcie imprezy już w piątek, czas też więc podsumować "tęczową" drużynę. Komu będziecie kibicować? Kto ma największe szanse na medale?BRITTANY BOWE (USA, panczenistka)

Trzykrotnie zdobyła Puchar Świata, wielokrotna medalistka mistrzostw świata, specjalizuje się w dystansach na 500, 1000 i 1500 metrów. Z amerykańskich serwisów możemy się dowiedzieć, że obecnie spotyka się z holenderską panczenistką, Manon Kammingą. "Miło jest być z kimś, kto ma taką samą pasję, to samo nas napędza, mamy te same cele. To oczywiście trudne, bo mieszkamy w różnych stronach świata, ale obie jesteśmy skupione na własnych celach. Ona na swojej drużynie, ja na swojej. I to działa" - mówiła w rozmowie z NBC.


BELLE BROCKHOFF
(Australia, snowboarding)

Specjalizuje się w snowcrossie. Jej udział w zimowych igrzyskach olimpijskich do końca nie był pewny - nabawiła się poważnej kontuzji kolana. Ujawniła się w 2013 roku, głośno sprzeciwiała się anty-LGBT prawu w Rosji przed igrzyskami w Soczi w 2014 roku, w których wzięła udział.


JORIK HENDRICKX
(Belgia, łyżwiarz figurowy)

Dwukrotny mistrz kraju, reprezentował Belgię także na igrzyskach w Soczi, gdzie zajął 16. miejsce. W Pjongczangu pojawi się już jako ujawniony gej - ujawnił się dopiero niedawno i jak mówił w wywiadach - w Soczi nie był jeszcze na to gotowy i chciał się skupić na sporcie.


DANIELA IRASCHKO-STOLZ
(Austria, skoki narciarskie)

Wicemistrzyni olimpijska z Soczi. W 2013 roku zawarła związek partnerski ze swoją wieloletnią partnerką, Isabelą i przyjęła jej nazwisko.


BARBARA JEZERSEK
(Australia, narciarstwo)

Słoweńska biegaczka narciarska, która obecnie reprezentuje Australię. To będą jej trzecie igrzyska. Ujawniła się w 2014 roku - będąc jedną z nielicznych ujawnionych sportsmenek w Soczi. W rozmowie z Outsports mówiła, że decyzja o coming oucie to prywatna decyzja każdego sportowca, bo chociaż żyjemy w coraz bardziej otwartym świecie - to wciąż bardzo trudne.


GUS KENWORTHY
(USA, narciarstwo)

Amerykański narciarz dowolny, który specjalizuje się w half-pipe i slopestyle. Ma już tytuł wicemistrza olimpijskiego (Soczi) i wicemistrza świata. W Pjongczangu zapewne powalczy o kolejny medal. Ujawnił się w 2015 roku w rozmowie z magazynem ESPN, w której przyznał, że nie był dumny z tego co zrobił w Soczi. Teraz chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swym prywatnym życiem i... roznegliżowanymi zdjęciami.


CHERYL MAAS
(Holandia, snowboarding)

Maas specjalizuje się w takich snowboardowych konkurencjach, jak half-pipe i slopestyle. To będą jej trzecie igrzyska - prawdopodobnie będzie chciała powalczyć o swój pierwszy olimpijski medal. Prywatnie snowboardzistka jest żoną norweskiej mistrzyni, Stine Brun Kjeldås. Panie mają dwie córki, mieszkają w Oslo.


SIMONA MEILER
(Szwajcaria, snowboarding)

Specjalizuje się w snowcrossie, to będą jej trzecie igrzyska - w Vancouver zajęła 9. miejsce. W jednym z wywiadów mówiła, że coming out pozwolił jej bardziej skupić się na sporcie i rywalizować bez stresu.


SARKA PANCOCHOVA
(Czechy, snowboarding)

Specjalizuje się w slopestyle'u, big air i halfpipe. To będą jej trzecie igrzyska - w Vancouver zajęła 14. miejsce, w Soczi - 5. Ujawniła się w rozmowie z Outsports w zeszłym roku.


ERIC RADFORD
(Kanada, łyżwiarstwo figurowe)

Radford i Meagan Duhamel są dwukrotnymi mistrzami świata, wielokrotnymi mistrzami Kanady i mają już za sobą występ na zimowych igrzyskach - w Soczi, gdzie kanadyjska drużyna zdobyła srebro. Radford ujawnił się dopiero w 2014 roku w rozmowie z Outsports. W zeszłym roku oświadczył się swojemu chłopakowi, czym panowie pochwalili się na Instagramie.


EMILIA ANDERSSON RAMBOLDT
(Szwecja, hokej na lodzie)

Obrończyni w szwedzkiej drużynie, w igrzyskach brała udział dwa razy. W 2015 roku poślubiła partnerkę, Annę Ramboldt.


ADAM RIPPON
(USA, łyżwiarstwo figurowe)

Wielokrotny mistrz juniorów, w 2016 roku zdobył też mistrzostwo kraju. Ujawnił się w październiku 2015 roku, w rozmowie z jednym ze sportowych magazynów. "Bycie gejem to nie jest coś, co mnie definiuje. To co mnie definiuje świetnie ujęła moja mama: traktuj wszystkich z szacunkiem, ciężko pracuj i bądź miły" - mówił wtedy.


IREEN WUST
(Holandia, panczenistka)

To będą czwarte zimowe igrzyska Wüst: na poprzednich zdobyła 2 złote i trzy srebrne medale. Prawdopodobnie ponownie powalczy o złoto na dystansie 3.000 m. Łącznie panczenistka ma 7 olimpijskich medali i tylko dwóch brakuje jej do pobicia rekordu Niemki, Claudii Pechstein. Igrzyska w Pjongczangu będą prawdopodobnie ostatnimi w karierze 31-letniej Wüst. W 2009 roku Wüst ujawniła się jako biseksualistka – jej partnerką była wtedy inna panczenistka, Sanne van Kerkhof. Nie lubi jednak mówić o swojej seksualności: w 2010 roku denerwowała się na dziennikarzy, którzy pytali ją o jej coming out. "Chcę rozmawiać o łyżwiarstwie. Dlaczego innych sportowców nie pytacie o ich partnerów? Gdybym była z mężczyzną – to nie miałoby znaczenia" – mówiła.


SOPHIE VERCRUYSSEN 
(Belgia, bobsleistka)

Urodzona w 1992 roku sportsmenka nie ukrywa swojej orientacji. Od pięciu lat jest w związku z Lore Simons. Z wykształcenia jest fizjoterapeutką. Swoją przygodę z bobslejami zaczęła w 2014 roku, kiedy przerzuciła się na nie z... koszykówki. Jak sama wspomina, oglądała zimowe igrzyska olimpijskie w Soczi i pomyślała, że to jest to, co mogłaby robić. Los chciał, że w tym samym czasie narodowa reprezentacja Belgii szukała nowych talentów. I tak Sophie reprezentuje swój kraj w Pjonczangu. 


Komu będziecie kibicować?
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.