W Płocku rozmawiali o LGBT pod patronatem... Urzędu Miasta!

Rozmowa z Danutą, Patrycją i Pawłem

Dodano: 13.12.2017, Aktualizacja: 20.12.2017

Historyczna chwila w Płocku dla LGBT? W miejskiej instytucji - pod patronatem Ratusza, odbyła się konferencja o tematyce antydyskryminacyjnej. Nie zabrakło i tematów LGBT: udział w wydarzeniu wzięły Patrycja i jej mama, Danuta Zarzeczna. Co ważne - odbiorcami konferencji byli przede wszystkim nauczyciele i nauczycielki, którzy, jak się okazało, chcą na ten temat rozmawiać i dowiedzieć się więcej. Brawo Płock, brawo Patrycja, Danuta. I brawo Paweł, który już od jakiegoś czasu stara się edukować mieszkańców i integrować społeczność LGBT.


11 grudnia w Płocku odbyła się konferencja "Obszary przeciwdziałania dyskryminacji w kontekście Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka", której organizatorem była Rada ds. Równego Traktowania. Wydarzenie mało miejsce w miejskiej instytucji - pod patronatem Urzędu Miasta! Odbiorcami i odbiorczyniami wydarzenia byli przede wszystkim nauczyciele, pedagodzy i pedagożki, dyrektorzy szkół, przedstawiciele lokalnych uczelni wyższych, sąd rodzinny, kuratela ds. nieletnich, policja, straż miejska, czy instytucje pomocowe. Łącznie kilkadziesiąt osób.W programie - m.in. wystąpienia działaczy i działaczek organizacji zajmujących się tematyką uchodźczą, przeciwdziałaniem przemocy, czy bezdomnością. Oraz Danuty Zarzecznej, mamy, uczestniczki Akademii Zaangażowanego Rodzica i jej córki, Patrycji Kur.Jak same Panie wspominają udział w wydarzeniu? Bardzo pozytywnie! Okazało się, że tematyka LGBT, głównie pod kątem młodzieży, była dla nauczycieli tak ważna, że zamiast 25 minut - mówiły ponad 40. Danuta Zarzeczna uczestniczy w konferencjach, jeździ na spotkania, rozmawia i edukuje o LGBT już od jakiegoś czasu. Dla Patrycji - to było pierwsze takie wystąpienie. "Pomijając jednego dyrektora, który próbował mnie "podejść" homofobicznymi pytaniami, co się mu nie udało, atmosfera była wyjątkowa i miła. Nauczyciele, także szkół wyższych, chcieli się dowiedzieć jak najwięcej, chcieli wiedzieć, jak reagować, jak pomóc uczniom LGBT" - mówi nam Patrycja, która podczas konferencji opowiedziała o sobie, swoich szkolnych doświadczeniach i poszukiwaniu akceptacji. Danuta nie ukrywa w rozmowie z nami, że była kiedyś matką homofobką, przez co m.in. Patrycja przez całe liceum nie zdecydowała się na coming out. "Zawsze zastanawiałam się, jak to jest, że rodzic widzi, gdy z dzieckiem coś się dzieje, ale nie widzą tego ani nauczyciele, ani szkolni pedagodzy. Patrycja miała depresję, ukrywała się, trwało to całą szkołę średnią" - mówi Danuta, a córka dodaje, że gdy chodziła do szkoły, kilkanaście lat temu, nie wiedziała gdzie szukać informacji na temat homo-, czy biseksualności. W Internecie nie było tyle przydatnych materiałów, a ona sama po raz pierwszy z tematem zetknęła się w filmie "Cheerleaderk...   ( Pozostało znaków: 9329 )
Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer.

https://twitter.com/magdadropek

Zostań Przyjacielem Queer.pl aby zobaczyć pełną treść artykułu