W miłości seks nie jest konieczny

Rozmowa z Justyną, osobą aseksualną

Dodano: 07.12.2017, Aktualizacja: 15.12.2017

W skrócie LGBT coraz częściej na końcu pojawia się literka A – i nie jako ally, czyli sojusznik, ale jako aseksualność. Czym aseksualność jest? Z jakimi stereotypami osoby aseksualne się najczęściej spotykają? Jak się im żyje w Polsce i czy czują się częścią społeczności LGBT? O tym rozmawialiśmy z Justyną Bułdys, psycholożką, coachem, aktywistką LGBTQIA i… osobą aseksualną.


Co to w ogóle znaczy być osobą aseksualną, czyli mówiąc popularnym skrótem – asem?Dla mnie bycie asem to bycie sobą, życie zgodnie ze swoimi potrzebami, nie robienie niczego na siłę. Ja akurat jestem panromantyczną aską, co oznacza, że gdy dobrze poznam osobę i przywiążę się do niej, mogę mieć uczucia romantyczne z nią związane, mogę się zakochać, pokochać (jako człowieka), ale nie odczuwam potrzeby seksualnej. Część asów to osoby aromantyczne, co oznacza, że nie posiadają one potrzeby ani uprawiania seksu, ani zakochiwania się. Niektórzy wchodzą w relacje przyjacielskie, inne osoby w ogóle nie potrzebują bliskiego towarzystwa i spędzenie życia jako singiel/-ka jest dla nich satysfakcjonujące i naturalne.  W dzisiejszym społeczeństwie osoby as postrzegane bywają jako freaki, dlatego też coming outy asów są rzadsze niż coming outy osób homo- czy biseksualnych.Z jakimi stereotypami i mitami wokół aseksualności najczęściej się spotykasz1. Aseksualność nie istnieje, jest zaburzeniem, wynika z "awarii hormonów", jest stanem przejściowym.Warto rozróżnić aseksualność jako orientację seksualną i problemy z popędem seksualnym, wynikające z fizjologii, traum czy chorób, np. z hipolibidemią. Osoba aseksualna ma taką konstrukcję psychofizyczną, że potrzeba seksualna u niej nie występuje / jest niezmiernie rzadka / nie jest skierowana na inne osoby. Jeśli ktoś w którymś momencie przestał odczuwać popęd seksualny, może to wynikać z gospodarki hormonalnej, chorób, czy traumatycznych doświadczeń, ale taka osoba nie jest as...   ( Pozostało znaków: 6510 )
Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer.

https://twitter.com/magdadropek

Zostań Przyjacielem Queer.pl aby zobaczyć pełną treść artykułu