Jak być tęczowym patriotą?

Poradnik dla LGBT

Dodano: 07.11.2017, Aktualizacja: 11.11.2017

Czy można być LGBT i polskim patriotą lub patriotką? Co w ogóle oznacza być Polką i Polakiem? Czy jesteście dumni ze swojego kraju? Czy tęczowa flaga komponuje się z polską? Z okazji dzisiejszego święta zachęcamy Was do dyskusji na ten temat i... z przymrużeniem oka prezentujemy nasz poradnik - jak być tęczowym patriotą?Po 123 latach zaborów, w 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Chciałoby się rzec, że piękne święto, powód do radości i dumy z bycia Polakiem i Polką. Jak jest - wszyscy wiemy. Dziś patriotyzm jest bardziej "obciachem", a do tego kojarzonym raczej ze smutnymi chłopcami, którzy chcą "Polski tylko dla Polaków".

Czy jesteśmy jeszcze w stanie "odzyskać" patriotyczne symbole i sam patriotyzm? Czy to w ogóle ma sens?

Czujecie się tęczowymi patriotami? Z okazji dzisiejszego święta przygotowaliśmy kilka "oczywistych oczywistości". 

BĄDŹ SOBĄ

Nie każdy może sobie pozwolić na życie poza szafą, ale jeśli tylko możesz - bądź sobą. Edukuj się w tym temacie i staraj się edukować innych. Masz prawo do realizacji siebie i szczęścia - a szczęśliwi obywatele i obywatelki - to szczęśliwa Polska. Jak i kiedy bezpiecznie się ujawnić? Polecamy nasz poradnik.

NIE WSTYDŹ SIĘ

Nigdy, ale to przenigdy nie daj sobie wmówić, że bycie LGBT to coś złego. Tak samo jak bycie Polką lub Polakiem. Nie mieliśmy wpływu na to gdzie się urodziliśmy, ale to od nas zależy, czy będzie nam tu dobrze. 

ANGAŻUJ SIĘ

To nie musi być od razu organizacja LGBT - warto zacząć od lokalnych społeczności, spraw, które Cię bezpośrednio interesują. Te "małe Polski" są czasem najważniejsze i wcale nie takie straszne, jak je malują. Zmiana idzie od dołu. Ale nie ma co ukrywać, że będziemy namawiać do...

WSPIERAJ ORGANIZACJE LGBT

Zostań wolontariuszem lub wolontariuszką, informuj i bierz udział w akcjach i wydarzeniach, interesuj się tym co robią, a jeżeli możesz - wspieraj finansowo (chociaż małymi sumami). Warto też co roku pamiętać o 1 procencie. Prawdziwy tęczowy patriota zostawi swoje złotówki w Polsce, prawda?

TĘCZOWO-BIAŁO-CZERWONA

Polska flaga jest tak samo nasza, jak smutnych chłopców na Marszach Niepodległości. Jeżeli masz wątpliwości: polecamy nasz tekst na temat tęczowej flagi. Bo o tym, że patriotycznym obowiązkiem jest uczestniczenie w Marszach Równości i Paradzie nie musimy przypominać?

CODZIENNOŚĆ

Bycie Polką i Polakiem to nie tylko hasła na sztandarach. To przede wszystkim nasze życie codziennie: dbanie o siebie nawzajem, o wspólną przestrzeń, o przyrodę. Także o język! Płacenie podatków i za ten symboliczny bilet w tramwaju. Bycie przede wszystkim dobrym (tęczowym) człowiekiem.

GŁOSUJ

Ty możesz olewać politykę, ale polityka nie oleje Ciebie. Jako LGBT powinniśmy wiedzieć o tym najwięcej. To co, za rok widzimy się na wyborach samorządowych?

Co dla Was oznacza bycie patriotą lub patriotką? Czy bycie częścią społeczności LGBT ma na to jakiś wpływ? Lubicie nasz kraj? Jeżeli tak - za co, jeżeli nie - dlaczego? Zapraszamy do świątecznej dyskusji! I wspaniałego Święta Niepodległości!
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.