Czy PO poprze projekt o związkach Nowoczesnej?

Z opozycją o prawach LGBT

Dodano: 06.11.2017, Aktualizacja: 06.11.2017

W piątek, podczas konferencji ILGA Europe, odbył się panel, a następnie konferencja prasowa z politykami opozycji: Moniką Wielichowską z PO, Krzysztofem Mieszkowskim z Nowoczesnej, Barbarą Nowacką z Inicjatywy Polskiej i Justyną Samolińską z Partii Razem. Czego mogliśmy się dowiedzieć? Nic o Was bez Was, dlatego zebraliśmy najciekawsze informacje i wypowiedzi.Nikt nie ma wątpliwości, że przy obecnym układzie sił politycznych w Polsce nie mamy co marzyć o parlamentarnym poparciu dla ważnych dla nas kwestii: związków partnerskich, równości małżeńskiej, czy chociaż nowelizacji kodeksu karnego o takie przesłanki, jak np. orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Czy to oznacza, że nie należy w ogóle rozmawiać o tych kwestiach lub zaniechać przedstawiania projektów ustaw? Uczestnicy i uczestniczki piątkowego panelu w Warszawie nie mieli wątpliwości, że nie.

PRAWA LGBT

Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej, obecnie poseł, a wcześniej dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, powiedział, że mu wstyd za polską demokrację. Przypomniał swoje doświadczenia z pracy w teatrze, gdzie - to właśnie urzędnicy z PO "wykluczali" spektakle o tematyce LGBT. Poseł powiedział, że ma dwa marzenia: by Polacy mogli lepiej poznać kulturę LGBT, albowiem obecnie jej nie znają, więc się jej boją i by geje i lesbijki w Polsce mieli szansę na normalne życie.


Barbara Nowacka zwróciła uwagę, że podobne debaty i panele nie są uczciwe - albowiem rozmawiamy bez naszych faktycznych przeciwników. Polityczka odniosła się też do słów Mieszkowskiego, który w ostrych słowach skrytykował Kościół w Polsce, obarczając go winą za m.in. homofobię. W jej opinii Kościół nie jest aż tak wszechwładny - chciałby być i dlatego tak głośno i mocno angażuje się w życie polityczne.

Zdaniem Nowackiej ludzie LGBT nie powinni głosować na osoby, które nie reprezentują ich
 interesów, ale też sami powinni mocniej angażować się w politykę. Nie miała jednak wątpliwości, że potrzebują w Polsce mocnego głosu wsparcia.

Co ciekawe: Mieszkowski odniósł się do wypowiedzi Ryszarda Petru o "obnoszeniu się".

Wypowiedź @RyszardPetru o obnoszeniu się była beznadziejna - @K_Mieszkowski #IEWarsaw2017

— Queer.pl (@queerpl) 3 listopada 2017
ZWIĄZKI PARTNERSKIE

Padła deklaracja ze strony Krzysztofa Mieszkowskiego: projekt ustawy do końca listopada będzie w Sejmie. Czy Platforma Obywatelska go poprze? Uzyskanie odpowiedzi od Moniki Wielichowskiej nie było takie proste, ale posłanka powiedziała, że chciałaby, by był procedowany. O konkretach porozmawiamy, gdy już będzie w Sejmie.

Posłanka PO zwracała uwagę na to, że w Platformie Obywatelskiej jest wielu polityków centrowych i że... brak lewicy w Sejmie też robi swoje. Poza tym to, co już znamy: powoli, małymi krokami... Poinformowała za to, że na pierwszym klubie PO opowie o panelu posłom i posłankom partii.

Justyna Samolińska z Partii Razem powiedziała, że zadaniem polityków jest zmienianie nie tylko tego, co dzisiaj, ale też myślenie o przyszłości: dlatego jej ugrupowanie jest tylko za równością małżeńską. Odpowiadając na dyskusję o związkach partnerskich - podkreśliła, że nowoczesnym rozwiązaniem są właśnie małżeństwa.


EDUKACJA

Zarówno podczas panelu, jak i późniejszej konferencji prasowej - pojawił się temat edukacji i młodzieży LGBT. Zadaliśmy m.in. pytanie jednego z naszych czytelników, który chciał się dowiedzieć, co w obecnej sytuacji politycznej można zrobić, by zapobiec samobójstwom młodych ludzi. Wielichowska podkreśliła, że złożyła w tej sprawie odpowiednie interpelacje. Czy usłyszeliśmy jednak odpowiedź na to pytanie? Niestety żadnych konkretów. Samolińska podkreślała rolę edukacji antydyskryminacyjnej.

CO DALEJ?

Z jednej strony wiele osób, także po lewej stronie sceny politycznej, uważa, że głośne mówienie o prawach LGBT w obecnej sytuacji nie ma sensu, albowiem najpierw.... trzeba odsunąć PiS od władzy. Z drugiej pojawiają się głosy, że angażowanie się w spory polityczne z opozycją teraz - to zmarnowana energia. Pozwalam sobie zwykle się nie zgodzić. Dostaliśmy tak naprawdę od PiS-u prezent: w ciągu dwóch lat zyskaliśmy wielu sojuszników i sojuszniczek, poparcie dla naszych postulatów rośnie, a tęczowa flaga w końcu stała się częścią takich haseł, jak "wolność, równość, solidarność". Ale to wciąż od nas zależy, czy i jak politycy będą rozmawiać o ważnych dla nas sprawach.

W przyszłym roku wybory samorządowe, za dwa parlamentarne. Rozmawiajmy z partiami, politykami i polityczkami. Angażujmy się i nie bójmy polityki. My obiecujemy, że nie odpuścimy.
Autor: Magda Dropek Redaktorka portalu Queer.pl, członkini zarządu Fundacji Równość.org.pl Współtwórczyni krakowskiego cyklu spotkań dyskusyjnych Klub Queer.pl, od 2012 roku zaangażowana w organizację festiwalu Queerowy Maj i krakowskiego Marszu Równości. Interesuje się kwestiami związanymi z feminizmem i teorią queer