Świeczka dla pana Piotra i dla Kacpra

Pamiętamy o ofiarach nienawiści

Dodano: 31.10.2017, Aktualizacja: 02.11.2017"Protestuję (...) przeciwko językowi nienawiści i ksenofobii wprowadzanemu przed władze do debaty publicznej (...) przeciw dyskryminacji różnych grup mniejszościowych: kobiet, osób homoseksualnych (i innych z LGBT), muzułmanów i innych". To słowa manifestu "zwykłego, szarego człowieka", czyli pana Piotra - 54-letniego mężczyzny, który 19 października podpalił się przed Pałacem Kultury w Warszawie. Pan Piotr zmarł w ubiegłą niedzielę.

We wrześniu opuścił nas 14-letni Kacper. Zapłakana matka mówi przed kamerami TV, że jej dziecko popełniło samobójstwo, bo "było zbyt wrażliwe na te czasy". Podobne komentarze pojawiały się po śmierci pana Piotra. "Był zbyt wrażliwy, leczył się, przeżywał załamanie". Śledząc reakcje w mediach - zarówno tych klasycznych jak i społecznościowych - mam przeczucie, że jest odwrotnie. Może to czasy stały się zbyt brutalne?


Mamy ogromne szczęście, bo od ponad 80 lat nie doświadczyliśmy w Polsce wojny, więc jak tu mówić o szczególnie brutalnych czasach? Niestety od kilku lat doświadczamy czegoś zupełnie nowego - a przynajmniej mi dotąd nieznanego. Zalewa nas gigantyczna fala nienawiści i znieczulicy. Zarówno politycy jak i ludzie mediów publicznych nie próbują tej fali zatrzymać. Co gorsza, czasami torują jej drogę.

Skala tego zjawiska jest przerażająca. Odnoszę wrażenie, że przerosła ona nie tylko pana Piotra czy Kacpra. Ta nienawiść paraliżuje nas wszystkich a ostatnio także media nie będące pod wpływem rządu. Sparaliżowani byli dziennikarze dużego dziennika, gdy próbowali udowodnić, że Kacper nie był (albo był?) gejem, zamiast pochylić się nad tragedią, którą codziennie przeżywają młodzi ludzie będący "zbyt wrażliwi na te czasy". Sparaliżowana była chyba także ekipa telewizji prywatnej, która samopodpaleniu się pana Piotra w dzień tej tragedii nie poświęciła nawet paska.


Nie chciałbym, żeby ten paraliż dotarł także nas, dlatego dziś zapalam świeczkę dla pana Piotra i dla Kacpra. Zapalam świeczkę wszystkim ofiarom nienawiści.
Autor: Radek Oliwa Queer.pl Założyciel portalu Queer.pl, fundator Równość.org.pl, członek Grupy Inicjatywnej ds. Związków Partnerskich.

https://twitter.com/roliwa