Kultura, rozrywka i EuroPride w Wiedniu

Wiedeń dla społeczności LGBT

Dodano: 17.10.2017, Aktualizacja: 26.10.2017

Nie tylko w dawnych dobrych czasach niejeden homoseksualny arystokrata dobrze się bawił w Wiedniu. Społeczność gejowska kwitnie tu do dzisiaj. A w 2019 roku w naddunajskiej metropolii ponownie zagości EuroPride.


- Artykuł sponsorowany - 

WIEDEŃ OTWARTY NA ŚWIAT - WCZORAJ I DZIŚ

Książę Eugeniusz Sabaudzki, cesarz Karol VI czy arcyksiążę „Luziwuzi”… ślady prominentnych gejów do dziś w Wiedniu znaleźć można niemal wszędzie. Wiedeński Belweder, kościół św. Karola Boromeusza i gejowska sauna „Kaiserbründl”, które przypominają nam o tym homoseksualnym trio, są absolutnym „must see” każdej wycieczki po Wiedniu – niezależnie od pory roku.

GEJOWSKIE IMPREZY W WIEDNIU

Przez cały rok w Wiedniu odbywają się najróżniejszego rodzaju i rozmiaru imprezy dla środowisk lgbt. Zimą będą to przede wszystkim bale – w tym najsłynniejszy Bal Tęczowy (27.01.2018) – które zapraszają do zabawy w rytmie na trzy czwarte. Naprawdę gorąco zrobi się jednak wiosną, bo w planie są trzy wielkie imprezy: Vienna Boylesque Festival (30-31.05.2018), Vienna Fetish Spring (30.05-03.06.2018) i Life Ball (prawdopodobnie 02.06.2018). 


Najważniejszym wydarzeniem każdego roku jest czerwcowa Vienna Pride (02-16.06.2018). W 2018 roku będzie ona trwała całe dwa tygodnie, a rozpocznie ją wielki Life Ball. 09.06.2018 odbędzie się Pride Run Vienna – jedna z wielu atrakcji imprezy. Informacje, zaplecze gastronomiczne i jeszcze więcej rozrywki oferuje Pride Village na Placu Ratuszowym. Całe wydarzenie zwieńczy Tęczowa Parada, która 16.06.2018 przejdzie wiedeńską Ringstraße. Trudno o piękniejsze miejsce dla CSD niż reprezentacyjna promenada Wiednia! Jesienią lesbijki i geje wskoczą w tradycyjne dirndle i skórzane spodnie z okazji Rosa Wiener Wiesn Fest. Miłośnicy fetyszy z całego świata również znajdą w Wiedniu coś dla siebie, a mianowicie Vienna Fetish Week i „Wien in Schwarz” (25.10-01.11.2017).

OD SHOPPINGU PO CLUBBING

Społeczność homoseksualistów skupiona wokół Gumpendorfer Straße oraz Naschmarktu (5. i 6. dzielnica) zachęca, by odwiedzić znajdujące się tam bary, natomiast gejowsko-lesbijska księgarnia „Löwenherz”, usytuowana w 9. dzielnicy oferuje ciekawą lekturę na każdy dzień urlopu. Choć może się okazać, że nie będzie ona specjalnie potrzebna, gdyż bogata oferta imprez dla gejów i lesbijek w unikatowych lokalizacjach – od secesyjnych budynków po dawną rzeźnię – głównie w weekendy zapewnia dobrą zabawę do białego rana.

EUROPRIDE

Naprawdę kolorowo i różnorodnie zrobi się w Wiedniu w 2019 roku, kiedy to od 19 maja do 19 czerwca w stolicy Austrii gościć będzie EuroPride, którego motywem przewodnim będzie „Visions of Pride”. Dokładnie 50 lat po zamieszkach w nowojorskim Stonewall Inn, gdzie geje i lesbijki protestowali przeciwko dyskryminacji, EuroPride po raz drugi (po 2001 roku) odbędzie się w Wiedniu. Organizatorzy EuroPride w Wiedniu spodziewają się nawet 1,5 miliona gości. Co dokładnie na Was czeka, jeżeli przyjedziecie w 2019 roku do Wiednia, możecie zobaczyć na tym filmie:Informacje: www.wien.info/schwullesbisch oraz na www.facebook.com/GayCityWien

w języku angielskim: www.vienna.info/gay i na www.facebook.com/GayfriendlyVienna

Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.