Serce i szpilki to znak lezbijki!

Jak wspominają szkołę?

Dodano: 10.08.2017, Aktualizacja: 11.08.2017

Jak czas szkoły wspominają Marta Konarzewska, Robert Biedroń, Marta Abramowicz, czy Piotr z bloga Piotr i Paweł oraz youtuberka Nieetyczna? Na początku lipca ruszyło pierwsze w Polsce badanie młodzieży LGBT. Zachęcamy Was do wypełnienia ankiety, ale także do... dzielenia się własnymi historiami, opowieściami, czy wspomnieniami!


Marta Konarzewska: „Serce i szpilki to znak lezbijki!” Tak się krzyczało i śmiało na korytarzu w podstawówce. Nikt nie wiedział, co to znaczy. Tylko że coś dziwnego i że z seksem.Ja chodziłam do szkoły w latach 80. i 90., wtedy o wszystkim się inaczej myślało. Kochałam się w Madonnie, a w jej teledyskach ta seksualność była od początku płynna. Ja to chłonęłam i uczyłam się na tym. W 1983 roku miałam pierwszy plakat z Madonną na ścianie.W podstawówce (jeszcze nie było gimnazjów) to się kochałam najpierw w nauczycielce (ale to w pierwszych klasach), a potem w jednym chłopaku. Jak miałam około 13 lat to chodziło o to, żeby mieć wreszcie doświadczenie erotyczne, więc znów chłopak, chłopcy. Miało się chłopaków, nie dziewczyny. Wiedziałam tylko o homoseksualnych mężczyznach. Jakieś mity. Ale potem się zakochałam i wiedza przyszła sama, z własnego przeżycia.Pierwszą dziewczynę miałam w 1 klasie liceum. Nie czułam się źle , czułam się wyjątkowo.Chodziłam do klasy teatralno-filmowej, niemal całej dziewczyńskiej, chciałyśmy być aktorkami, łaziłyśmy na dyplomy do filmówki, w ciemnych okularach i farbowanych fryzurach. Raczej pamiętam, że większość z nas się całowała między sobą. Ale to ja byłam tą prawdziwą, tak naprawdę les. To było czymś innym, fajnym. Pamiętam jak całowałam jedną koleżankę na apelu po szyi. I jak nie bałam się zupełnie niczego. Wszyscy widzieli i trzeba było tylko uważać, żeby nas dyrekcja nie wyprosiła.Poza tym pamiętam kupowanie wina i picie go w parku. Na koniec roku, czy inne takie okazje, i to że w tym parku dziewczyny się całowały bardzo. Tego nie poddawało się refleksji. To było fajne, ale też oczywiście spychało lesbijską seksualność do zbioru "seksy fun". Byłyśmy wszystkie Madonną i Sharon Stone z "Nagiego instynktu".Robert Biedroń: to była katastrofa Swoją orientację zacząłem odkrywać pod koniec podstawówki, na początku szkoły średniej. To była katastrofa. Mieszkałem wtedy w górach, w Ustrzykach Dolnych. Nie miałem w latach 90-tych możliwości poznania drugie...   ( Pozostało znaków: 8649 )
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.
Zostań Przyjacielem Queer.pl aby zobaczyć pełną treść artykułu