Ta flaga jest tęczowa a nie biała

List od (wkurzonego) obywatela do PO

Dodano: 10.05.2017, Aktualizacja: 10.05.2017

W ostatnią sobotę ekipa ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza pojawiła się na „Marszu Wolności” zorganizowanym przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną. Przyszliśmy z tęczowymi flagami, ulotkami o równości małżeńskiej i transparentem. Dość niespodziewanie biała płachta z napisem „Nie ma wolności bez równości”, dwie tęczowe flagi oraz moi koledzy ze stowarzyszenia, którzy chcieli dobić się przed oblicze liderów PO, wywołały małą burzę w internecie i mediach. Tylko o ulotkach milczały, a szkoda, bo rozdaliśmy ich ponad tysiąc


- Hubert Sobecki - We wtorek Jan Grabiec, rzecznik PO, wyjaśniał Agacie Kowalskiej na antenie TOK.FM jakie jest właściwie stanowisko jego partii w kwestii związków partnerskich. O równości małżeńskiej nie wspomniał. Ciepłym, spokojnym głosem zaświadczał za to o gotowości jego ugrupowania do dialogu i „poznania postulatów” LGBT+. Gdybym nie pamiętał katastrofy, jaką było dla naszej społeczności (kilkukrotne) pogrzebanie przez klub Platformy Obywatelskiej dwóch niezłych i jednego fatalnego – zresztą ich własnego – projektu ustawy o związkach partnerskich cztery lata temu, być może uległbym dziś czarowi tembru pana rzecznika. Niestety na własne nieszczęście należałem już wtedy do MNW i podobnie jak inne osoby zebrane pod Sejmem w dniu głosowania, słuchałem listy nazwisk posłanek i posłów PO, którzy uznali, że godne i bezpieczne życie par tej samej płci jest dla nich nie do przyjęcia. Słuchając powtarzanych jak slogan w radiowej reklamie mydła zapewnień pana rzecznika o gotowości do rozmowy, trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że już to kiedyś wszyscy słyszeliśmy. Deja vu tylko przybrało na sile w środę, gdy przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapytany o związki oświadczył: „Uważam, że po następnych wyborach przyjdzie rozmowa także w taki otwarty sposób na temat przyszłości i problemów”. Tematu dyskryminacji par jednopłciowych Platforma unikała jak ognia. Dlatego warto bliżej przyjrzeć się temu, co mówi na ten temat dziś, aksamitnym głosem swojego rzecznika. Szesnaście marchewek... Przejdźmy krok po kroku wypowiedzi rzecznika Grabca. Pokazanie się Grzegorzowi Schetynie, Hannie Gronkiewicz-Waltz i innym z tęczową flagą i zapytanie – głośne z powodu wymuszonego przez ochronę marszu dystansu – o to, gdzie są nasze związki to „próba takiego happeningu (…) takie trochę strollowanie”. Po pierwsze bardzo trudno byłoby nam przebić mistrzowską „trollerkę”, którą zafundowaliście Państwo całej naszej społeczności, udając że was obchodzimy. Po drugie, jak widać trzeba się do Was dopychać, żebyście w ogóle zaczęli nas dostrzegać. Po trzecie, cały Wasz „Marsz Wolności” odbieram jako „próbę takiego happeningu”, bo taka jest właśnie definicja słowa „happening”. „Jeśli padły słowa poniżające, to przepraszam w naszym wspólnym imieniu” - chętniej usłyszałbym Państwa przeprosiny za słowa Waszego byłego posła Niesiołowskiego, który zapytany o pikiety Miłość Nie Wyklucza przed Se...   ( Pozostało znaków: 10395 )
Autor: Hubert Sobecki aktywista, scenarzysta, z wykształcenia filozof, Prezes Miłość Nie Wyklucza Współautor scenariuszy do filmu Artykuł Osiemnasty - pierwszego dokumentu o równości małżeńskiej w Polsce - oraz gier Cinders i Solstice niezależnego polskiego studia MoaCube.
Zostań Przyjacielem Queer.pl aby zobaczyć pełną treść artykułu