Podziemny krąg Chucka Palahniuka

Urodziny (niechętnie) ujawnionego pisarza

Dodano: 19.02.2016, Aktualizacja: 21.02.2016

Dzięki książce "Podziemny krąg" i nakręconemu na jej podstawie filmowi stał się gwiazdą, jego książki tyle samo osób uwielbia co nienawidzi, mieszka w liberalnym i często wybieranym przez artystów Portland, słynie z ostrego języka i przez lata ukrywał swoją homoseksualność. Kim jest Chuck Palahniuk? Amerykański pisarz, którego kolejna książka będzie miała niedługo swoją polską premierę, obchodzi dziś 54. urodziny.


Seksistowskie, obrzydliwe, wulgarne, daleko poza granicami dobrego smaku, z drugiej strony: zabawne, świetnie obnażające hipokryzję współczesnego świata, transgresyjne: literatura Palahniuka od zawsze wzbudza mieszane uczucia. Pisarza uważa się za mistrza przewrotnych fabuł, chaotycznej narracji, zwrotów akcji i czarnego (czasem aż za bardzo) humoru – z tego też powodu nazywa się go "enfant terrible" współczesnej literatury amerykańskiej, pisarzem nihilistycznym, chociaż sam woli określenie... romantyk. W najbardziej znanej jego książce, "Podziemnym kręgu", główny bohater, którego życie upływa na kolekcjonowaniu mebli z Ikei, zmienia się po poznaniu Tylera Durdena, który wprowadza go w świat ulicznych bójek: krew i przemoc stają się "wyzwoleniem". W "Niewidzialnych potworach" supermodelka i ikona piękna po wypadku, w wyniku którego traci pół twarzy, wyrusza w podróż po Ameryce z transseksualistką (nazywaną "królową oryginalności") i jej uwodzicielskim przyjacielem, podczas której napadają na domy bogaczy. W "Dzienniku" główna bohaterka próbuje się odnaleźć na wyspie, którą rządzi wyjątkowa sekta... W prawie każdej książce Palahniuka pojawiają się branżowe postaci – nie zawsze na p...   ( Pozostało znaków: 5063 )
Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.
Zostań Przyjacielem Queer.pl aby zobaczyć pełną treść artykułu