logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
51
3
1

Lesbijczenie Konopnickiej i pedalenie Iwaszkiewicza

"Wężowisko" i Klub Queer.pl po spektaklu

Dodano: 13.05.2015, Aktualizacja: 13.05.2015

W sobotę zapraszamy do Teatru Nowego w Krakowie na queerowo-majowy pokaz spektaklu „WĘŻOWISKO” i debatę po nim, w ramach cyklu Klub Queer.pl – o homobiografizacji w kulturze.

O „WĘŻOWISKU”
Joanna Oparek napisała dla teatru angażującą sztukę z historią homoerotyczną i kryminalną w tle. Modny Stary Pisarz ginie w niejasnych okolicznościach. Wkrótce po tym, gdy wydawnictwo o lewicowych sympatiach opublikowało jego młodzieńczą powieść z czasów powstania warszawskiego – z wątkiem miłości homoseksualnej. Po śmierci autora rozpętuje się jeszcze większa burza, gdy media rzucają cień podejrzenia na jego córkę. W tym samym czasie na policję zgłasza się młody, zmanierowany chłopak, który zeznaje, że tego wieczoru był w domu pisarza... „Wężowisko” z branżowej dramy międzypokoleniowej szybko staje się mocną, współczesną opowieścią o poszukiwaniu tożsamości i o pułapce koniunktury na tożsamość. To także historia o miłości, której szuka się przez całe życie.

Autorka głośnych „Czerwi” pokazuje nasze uwikłanie w cudze a osobiste, zacieranie się granic między prywatnym a publicznym. „Wężowisko” obnaża pogoń za jawnym i skrywanym, tropienie sensacji bez pomyślenia o szacunku i godności osób przedstawionych w tych historiach oraz ich bliskich. Krakowska poetka, prozatorka i dramatopisarka poprzez swoje barwne postaci w dosadny sposób mówi m.in. o poszukiwaczach kontrowersyjnych wersji zdarzeń i ich retuszerach, o zbrodni mediów łasych na seksskandale, a także o czytelnikach różnej maści – nazbyt często żądnych biograficznego mięsa w swoich lekturach. Oto my.Tekst: Joanna Oparek, reżyseria: Janusz Marchwiński, scenografia: Łukasz Błażejewski.
Obsada: Marzena Ciuła, Norbert Burkowski, Kamil Błoch, Kamil Rodek.

DYSKUSJA „HOMO?BIOGRAFIE – ODKRYCIA, REWIZJE, RETUSZE”
Zainspirowani spektaklem Teatru Nowego i sukcesem tytułów jak „Homobiafie”, postanowiliśmy skonfrontować w festiwalowo-teatralnej odsłonie Klubu Queer.pl ludzi ze środowisk twórczych, wydawniczych, medialnych i działaczowskich. Z autorką „Wężowiska”, reżyserem spektaklu, aktywistkami, redaktorami, znawcami literatury współczesnej i publicznością pragniemy zastanowić się nad sposobami prowadzenia badań nad przeszłością les-gej-bi-trans-queer oraz odzyskiwania różowej historii. Chcemy jawnie pomówić o PRomocji seksualności w Polsce. O odkryciach, rewizjach i (re)tuszowaniu rodzimych homobiografii. O osobistym i politycznym czytaniu ukazujących się LGBT-storii oraz o queerowaniu narracji z gejerelowskich i jeszcze starszych archiwów. O przechwytywaniu pomnikowych postaci kultury na jawnych bohaterów mniejszości. O lesbijczeniu Marii Konopnickiej i Marii Dąbrowskiej, o pedaleniu Jarosława Iwaszkiewicza i Mirona Białoszewskiego, o zagayaniu Mariana Pankowskiego i chłopców z szańców. O tęczowych i mrocznych obliczach homo(?)biografizacji kultury. O „lewackiej” ideologii i prawackich lękach przed wpływem.

W debacie o wezmą udział: Joanna Oparek i Janusz Marchwiński – twórcy spektaklu, dr Piotr Sobolczyk (IBL PAN), Tomasz Charnas i Piotr Marecki z Ha!artu. Moderacja: Magda Dropek.

KIEDY: 16 maja, godz. 19.15
GDZIE: Teatr Nowy, ul. Gazowa 21 (wejście za Coconem), Kraków

Ostatnie bilety na spektakl dostępne są online.
Debata rozpocznie się około godz. 21.00!

WYDARZENIE NA FACEBOOKU

Wydarzenie odbędzie się w ramach festiwalu QUEEROWY MAJ.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
oldschoolowy (?) 15.05.2015 15:24
a ja pedaluje codziennie....na rowerku ^^

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Lesbijczenie Konopnickiej i pedalenie Iwaszkiewicza Spektakl "Wężowisko" (fot. Jędrzej Wymysłowski)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku