logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
35
5
2

Apel do mediów: jesteście odpowiedzialni za Polskę

45 organizacji przeciwko przemocy

Dodano: 15.11.2013, Aktualizacja: 15.11.2013

"W Państwie, w jakim chcemy żyć, istotne problemy społeczne podnoszone są w debacie publicznej współtworzonej przez media przy udziale całego społeczeństwa. Rola mediów jest więc wyjątkowa. Szczególnie teraz mogą one wziąć na siebie odpowiedzialność za wyjaśnianie zagrożeń nacjonalizmu oraz uczulanie społeczeństwa na ksenofobię i ideologie odwołujące się do przemocy" - czytamy w apelu po 11 listopada, podpisanym przez 45 organizacji.

Organizacje zwracają uwagę na fakt, że "znacząca część polskich mediów informuje o nacjonalistycznej i ksenofobicznej przemocy w sposób sensacyjny lub bagatelizujący. Tymczasem obie te praktyki – incydentalne wyolbrzymianie wydarzeń wynikających ze skrajnych postaw społecznych, w tym nacjonalizmu oraz umniejszanie działań podejmowanych przez ugrupowania nacjonalistyczne – stanowią przykład nieodpowiedzialności. Każda z tych praktyk de facto prowadzi do ignorowania istniejącego problemu. Terror motywowany uprzedzeniami i nacjonalistyczną lub rasistowską ideologią opisywany jest jako „incydenty” lub „zachowania chuligańskie”. Jednocześnie przywódcy skrajnych ugrupowań znanych z nawoływania do przemocy zapraszani są do studia, co legitymizuje ich udział w debacie publicznej a ich ideologię przedstawia jako pełnoprawny głos w dyskusji".

Podpisane organizacje apelują, by przywódcy skrajnych ugrupowań nie byli zapraszani do studia - w ten sposób legitymizuje się ich udział w debacie publicznej a ich ideologię przedstawia jako pełnoprawny głos w dyskusji. "Te same osoby, które do telewizji przychodzą w schludnych garniturach i używają ostrożnych eufemizmów na wiecach dla pseudokibiców nawołują do rozwiązań siłowych wobec "liberałów, lewaków i pedałów". A tłum im odkrzykuje "Zawisną!" - czytamy. O co jeszcze apelują organizacje? O tworzenie w mediach przestrzeni do dialogu opartego na szacunku i przedstawianiu spornych kwestii w sposób krytyczny i kompleksowy.

"Człowiek, który nie szanuje drugiego człowieka nie jest wykluczony z debaty - sam się wyklucza. Bo jak mówił Tadeusz Mazowiecki, można się różnić, można się spierać, ale nie można się nienawidzić" - czytamy w podsumowaniu apelu.

Pismo trafiło też do Rady Etyki Mediów, Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Treść całego apelu.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Lesbian (?) 15.11.2013 21:38
Super !! Na minus !!
Wg tego apelu - nawet ten portal informując o podpaleniu tęczy, słowach posła PiS'u, robi to w sposób sensacyjny bo jest to news, a brakuje tłumaczenia przyczyn.
Rada Etyki Mediów, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania nie mają nic do tego kto jest zapraszany do studia lub z kim jest prowadzony wywiad.
CENZURA I BIBUŁA JUŻ BYŁY !!
Moje zdanie jest takie - większość organizacji które podpisały się pod apelem działa nieudolnie, nieskutecznie i dlatego są ignorowane przez media, a ich przedstawiciele (z małymi wyjątkami) nie są zapraszani do publicznej "medialnej" dyskusji bo nie są no właśnie co ? Każdy niech odpowie sobie sam.
SUMMERTIME SADNESS (21) Zielona Góra/Wrocław 15.11.2013 20:35
To śmieszne, że do Pełnomocniczki Rządu ds. RÓWNEGO TRAKTOWANIA trafia pismo z apelacją o niezapraszanie kogoś.

A to, że media przedstawiają wiele spraw w sposób sensacyjny lub bagatelizujący. Brawo za spostrzegawczość.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Apel do mediów: jesteście odpowiedzialni za Polskę Fot. eelnosiva - Fotolia.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku