logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
28
1
1

USA: równość małżeńska i Sąd Najwyższy

Walka w Kalifornii i z DOMA

Dodano: 26.03.2013, Aktualizacja: 27.03.2013

We wtorek i w środę amerykański Sąd Najwyższy wysłucha argumentów w dwóch historycznych sprawach: dotyczących obalenia zakazu małżeństw jednopłciowych w Kalifornii i obalenia ustawy DOMA (Defense of Marriage Act - ustawa uchwalona w 1996 roku, federalnie rezerwuje instytucję małżeństwa dla par różnopłciowych). Przeciwnicy i zwolennicy równości małżeńskiej demonstrują przed budynkiem sądu.

Dziś SN wysłucha stron w sprawie Hollingworth v. Perry - dotyczącej Propozycji 8. Propozycja 8 jest poprawką do kalifornijskiej konstytucji, która zdefiniowała małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny i tym samym z powrotem przywróciła w stanie zakaz małżeństw jednopłciowych. Jutro - wysłuchanie w sprawie Windsor v. United States, dotyczącej ustawy Defense of Marriage Act.

W przypadku Propozycji 8 Sąd Najwyższy może podtrzymać zakaz, tym samym otwierając furtkę innym stanom do podobnych zakazów, może podtrzymać zakaz w samej Kalifornii, pozostawiając innym stanom prawo do decydowania, może też zdecydować, że zakaz jest niezgodny z prawem, także w innych stanach.

Z propozycją 8 w Kalifornii "powalczy" jeden z najbardziej znanych w USA prawników - David Boies.

Decyzja SN ma być znana pod koniec czerwca.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
lilianne_blaze (101) Warszawa 26.03.2013 17:37
"Decyzja SN ma być znana pod koniec czerwca" ?

Wszystko co bylo do powiedzenia w sprawie zakresu w jakim panstwo ma prawo ograniczac malzenstwo zostalo juz powiedziane w sprawie Loving vs Virginia. To naprawde nie jest fizyka kwantowa.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
USA: równość małżeńska i Sąd Najwyższy Zwolennicy równości małżeńskiej pod budynkiem Sądu Najwyższego (Fot. za: freedomtomarry.org)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku