Koniec roku 2017 coraz bliżej – jak co roku czas na pierwsze (subiektywne) podsumowania. Co ważnego się wydarzyło, co i kogo zapamiętamy, co na pewno musieliśmy przeczytać i obejrzeć, co pojawiło się w naszych kinach? Dziś wydarzenia, które naszym zdaniem były najważniejsze w mijającym roku. A co dla Was było ważne? Zapraszamy do udziału w głosowaniu (na dole strony)! Tradycyjnie - w nowym roku, zrobimy queerowe podsumowanie 2017!
HOMOFOBIA W CZECZENII
Na początku kwietnia "Nowaja Gazieta" doniosła o polowaniu na gejów w Czeczenii. Od tego momentu do zachodniego świata docierały informacje o łapankach, obozach i torturach oraz o ofiarach śmiertelnych. Kilkudziesięciu osobom udało się uciec, w akcję ewakuacyjną angażowali się rosyjscy działacze LGBT, którzy szukali państw chętnych do przyjęcia czeczeńskich uchodźców. Podjęcia śledztwa i zbadania sytuacji ludzi LGBT w Czeczenii w rozmowie z Władimirem Putinem domagali się m.in. kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji, Emmanuel Macron.
To, co wydarzyło się w Czeczenii przypomniało nam, że wciąż są na świecie miejsca i kraje, gdzie homoseksualność karze się śmiercią. I o potrzebie solidarności - nie tylko tej internetowej. Pamiętajmy, że "łapanki" na gejów odbyły się w tym roku także w Egipcie, Azerbejdżanie, czy Nigerii.
#METOO
W październiku cały świat poruszyło śledztwo dziennikarskie, które ujawniło i pogrążyło Harveya Weinsteina. Ale najważniejsze w tym wszystkim były kobiety, które postanowiły przerwać zmowę milczenia - i opowiedzieć o przemocy i molestowaniu seksualnym, którego doświadczyły. Warto jednak pamiętać, że o ile hasztag #metoo stał się popularny w ostatnich miesiącach, to jego twórczynią jest tak naprawdę działaczka i aktywistka, Tarana Burke.
#metoo, chociaż dotyczy przede wszystkim kobiet, dostało też drugą twarz - ofiar Kevina Spaceya. Dlatego to akcja ważna także dla społeczności LGBT. Rewolucja ciągle przed nami, ale pierwszy krok został zrobiony.
LIPCOWE PROTESTY
I chociaż tęcza na demonstracjach, czy to w obronie Trybunału Konstytucyjnego, czy mediów, pojawia się już od 2015 roku, to dopiero lipcowe protesty w obronie niezawisłych sądów pokazały, jak wiele wśród nas jest osób LGBT. Oraz ich sojuszników i sojuszniczek - pod koniec lipca tęcza pojawiała się już nie tylko w dużych, ale i mniejszych miastach.
Nie zawsze było jednak tak... różowo.Niektórym tęcza przeszkadzała, mierziła, drażniła, ale przede wszystkim wywołała dyskusję o wizji demokracji, której nie może być bez poszanowania praw i postulatów mniejszości.
Niestety ten rok przyniósł nam wiele smutnych wiadomości: we wrześniu poruszyła nas samobójcza śmierć 14-letnie Kacpra, zaszczutego przez rówieśników. Wróciła dyskusja o młodzieży LGBT, braku wsparcia i nastawionej inkluzywnie edukacji.
19 października przed PKiN w Warszawie podpalił się Piotr Szczęsny. Mężczyzna zostawił wiadomość - manifest, w którym znalazł się też punkt, dotyczący poszanowania praw mniejszości seksualnych.
Zalewa nas fala nienawiści i znieczulicy, o czym pisał na naszych łamach Radek Oliwa. Pamiętajmy o ofiarach nienawiści i róbmy wszystko, by nie było kolejnych.
KOLEJNE KRAJE Z RÓWNOŚCIĄ MAŁŻEŃSKĄ
Prezes Jarosław Kaczyński mówi, że Polska jest wyspą tolerancji i równości. Faktycznie, niedługo będziemy wyspą - osamotnioną wśród krajów, gdzie pary jednopłciowe mogą zawierać związki i małżeństwa. Finlandia, Malta, Niemcy, Australia, Austria - to kraje, które w tym roku dołączyły do małżeńskiej mapy świata.
WASZE COMING OUTY
Jak co roku - przypominamy, że bardzo ważni jesteście Wy sami i same oraz Wasze coming outy, które (co potwierdzają wszystkie badania) naprawdę zmieniają rzeczywistość i nasze życia. I dziękujemy Wam za to.
Co dla Was było najważniejsze w 2017 roku, które wydarzenie Waszym zdaniem wpłynęło najbardziej na sytuację ludzi LGBT w Polsce, ale też na świecie? Co Wy byście dodali i dodały do listy? Zapraszamy do udziału w głosowaniu! Na głosy (oraz komentarze) czekamy do końca grudnia.
Skoro została wskazana Austria z równością małżeńską to należy także dodać Tajwan. W obu przypadkach równość małżeńska wejdzie w życie w przyszłości na skutek orzeczeń sądowych.
Flagi tęczowe pojawiające się na protestach, pikietach dawały wiele radości i nadziei. Byliśmy widoczni w wielu Polskich miastach, jako grupa społeczna interesująca się i żywo uczestnicząca w życiu społeczeństwa w życiu Państwa Polskiego. Brawo oby tak dalej.
Czemu porównujecie sprawę zaszczutego dziecka do jakiegoś mężczyzny, który się podpalił w proteście antyrządowym? Poza tym artykuł ciekawy. Moim ulubionym wydarzeniem był ten wyrok na homofobicznej szkole, o której niedawno pisaliście.
To "Naj 2017" kojarzy się z najlepsze..ale może się czepiam :V Jeśli chodzi o protesty to takie ambiwalentne wydarzenie, miło że społeczeństwo się budzi i dobrze że lgbt było tam widoczne tylko że skutek tych protestów jest taki sobie :/ I to Polacy doprowadzili to takiej sytuacji gdzie władze może wprost napluć na społeczeństwo któremu miała służyć.
Flagi tęczowe pojawiające się na protestach, pikietach dawały wiele radości i nadziei. Byliśmy widoczni w wielu Polskich miastach, jako grupa społeczna interesująca się i żywo uczestnicząca w życiu społeczeństwa w życiu Państwa Polskiego. Brawo oby tak dalej.
Chyba chodzi o ogólny problem z empatią w obu przypadkach znajdzie się grupa ludzi którzy uznają że ofiara sama była sobie winna.
Poza tym artykuł ciekawy. Moim ulubionym wydarzeniem był ten wyrok na homofobicznej szkole, o której niedawno pisaliście.