logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
34
13

(Nie) warto rozmawiać?

Pospieszalski o "leczeniu homoseksualizmu"

Dodano: 04.01.2018, Aktualizacja: 04.01.2018

Kilka organizacji LGBT, w tym Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Tolerado i Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, otrzymały zaproszenie do programu Jana Pospieszalskiego, "Warto rozmawiać", którego tematem miało być... "leczenie homoseksualizmu". "Mamy uzasadnione obawy, że nasze uczestnictwo w Państwa programie posłużyłoby jedynie legitymowaniu nienaukowych tez prezentowanych we wspomnianej przez Pana publikacji oraz manifestacji fundamentalistycznego światopoglądu prowadzącego" - odpowiada MNW.

Tematem programu Jana Pospieszalskiego, którego emisja planowana jest na ten lub kolejny czwartek, ma być książka Beaty Wieczorek "Homoseksualizm. Przegląd światowych analiz i badań. Przyczyny, objawy, terapia, aspekty społeczne". O książce pisaliśmy ostatnio, odpowiadając "Gościowi Niedzielnemu".
ZOBACZ TEŻ Wszystko o homoseksualności - dla "Gościa Niedzielnego" Tak dla orientacji, nie dla dezinformacji

Jak dowiadujemy się ze strony Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza, w zaproszeniu od TVP znalazło się sformułowanie, że w programie "rozmawialibyśmy na temat możliwości i doświadczeń medycznych jeśli idzie o leczenie homoseksualizmu". To samo zaproszenie otrzymały też inne organizacje LGBT. Wszystkie odmówiły.

Mamy uzasadnione obawy, że nasze uczestnictwo w Państwa programie posłużyłoby jedynie legitymowaniu nienaukowych tez prezentowanych we wspomnianej przez Pana publikacji oraz manifestacji fundamentalistycznego światopoglądu prowadzącego. Wątpimy, że byliby Państwo skłonni do stworzenia otwartej przestrzeni do rzetelnej dyskusji w oparciu o naukowe, a nie ideologiczne czy religijne źródła
- czytamy w odpowiedzi MNW. Stowarzyszenie dodaje też, że "we współczesnym dyskursie naukowym nie istnieje pojęcie „leczenia homoseksualizmu”, ponieważ nie leczy się czegoś, co nie jest chorobą. Istnieje za to prężnie rozwijająca się dziedzina badań nad – parafrazując tytuł publikacji, którą zechcieli Państwo omówić – „przyczynami, objawami, terapią i aspektami społecznymi” homofobii, czyli utrwalonych uprzedzeń i irracjonalnej wrogości wobec osób homoseksualnych".

Pospieszalski i jego program byli częstymi gośćmi także na naszym portalu: oburzaliśmy się na programy dotyczące "leczenia homoseksualizmu", czy na kontrowersyjnych gości jak Paul Cameronmanipulację oraz nieukrywającego swoich politycznych sympatii prowadzącego. 

W 2011 zarząd TVP zdjął program z anteny, powrócił on w 2016 roku.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (13)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
czarekz (?) 07.01.2018 22:52
shingao:
I tak źle, i tak źle. Rozmawiając będziemy legitymizować pseudonaukowy bełkot. Nie rozmawiając odbieramy sobie możliwość sprostowania tego bełkotu. Nie wiem co gorsze.


Rozmowa zakłada przynajmniej względną równość rozmówców pod względem inteligencji, zasobu wiedzy, celu prowadzenia rozmowy. Jeżeli jedna ze stron jest w posiadaniu prawdy objawionej, nie chce korzystać z wiedzy naukowej, a celem jest bądź zagłuszenie rozmówcy, bądź legitymizowanie własnych poglądów przez sam fakt wymiany zdań - sensu rozmowy nie ma. Nie ma wtedy nawet samej rozmowy.

Natomiast dzisiejsza sytuacja nie wzięła się z powietrza. To są lata całe, gdy akceptowano "dyskusje" w mediach, w których z jednej strony wypowiadał się rzeczywisty znawca tematu, często z tytułem naukowym, a z drugiej motywowany religijnie (lub polityczny) fanatyk, żądający dodatkowo "szacunku" dla swych przedpotopowych konceptów.

Nie protestowany także gdy np. Szkołę Podstawową nr 161 im. Dąbrowszczaków, przemianowano na Gimnazjum nr 48 im. Jana Pawła 2. Czy gdy placowi Komuny Paryskiej (zdarzenie niezwykle ważne w dziejach świata, z kluczowym udziałem Polaków, co niezwykle rzadkie) "przywrócono" przedwojenną nazwę Wilsona (od prezydenta USA dobrze dbającego o interesy możnych tego kraju) .- nota bene przedwojenną dopiero od 1928, bo przedtem - przez parę lat - to był pl. Żeromskiego.

I tak ze wszystkim.
i tyle (?) 06.01.2018 17:57
W następnym odcinku "warto rozmawiać": " gwałt to nic takiego, wspomaga reprodukcję" "Dlaczego kobiety powinny godzić się na seks".
bartekkamil (27) Warszawa 06.01.2018 8:06
terapia to by się przydała załodze TVP, tylko nie ma chyba aż tak silnych terapeutów, żeby to ogarnąć :-)
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 05.01.2018 18:33
Nieodżałowanej pamięci Maria Czubaszek po jednym z programów Pospieszalskiego powiedziała, że jej zdaniem oczywiście warto rozmawiać ale może akurat niekoniecznie z panem Pospieszalskim.
Linbix (21) Poznań 05.01.2018 18:10
shingao:
I tak źle, i tak źle. Rozmawiając będziemy legitymizować pseudonaukowy bełkot. Nie rozmawiając odbieramy sobie możliwość sprostowania tego bełkotu. Nie wiem co gorsze.


Odmowa rozmowy jest lepsza,bowiem to takich ludzi jak Pospieszalski i zapraszani do jego programu goście z reguły nic nie trafia i im się wydaje,że tylko oni mają rację.A debatowanie ze osobami o skrajnych poglądach jest bezcelowe.Niech sobie gadają we własnym gronie a nie debatują,bo to nie dla nich.
kierownik2 (67) Tarnow 05.01.2018 10:20
uwazam ze odmowa udzialu byla sluszna i wlasciwa,mozna przyjmowac zaproszenia do programow Tv i radiowych od dziennikarzy,a pan Pospieszalski do takich sie nie zalicza i srodowisko juz dawno powinno usunac go ze swego grona.
xXx (?) 05.01.2018 1:41
uważam, że powinni przyjąć zaproszenie. choćby po to by wyczytać listę organizacji naukowych, które nie uznają czegoś takiego jak leczenie homoseksualizmu. a tak to będzie wzajemne poklepywanie się ideologicznie niemądrych..
commi (44) Warszawa 04.01.2018 23:47
Nie zdziwi mnie jeżeli Pospieszalski powie "zaprosiliśmy, ale nie przyjęli zaproszenia" sugerując przy tym że to ze strachu. Ale to właśnie pisowskie środowisko same gra na prymitywnych obawach i negatywnych emocjach społeczeństwa, bo boi się że w naprawdę merytorycznej i bez zamykania ust oponentom dyskusji po prostu przegraliby. Fanatycy nie chcą rozmawiać, chcą tylko przemawiać i manipulować.
Ευδαιμονία (19) Warszawa 04.01.2018 19:30
W pierwszej chwili, gdy o tym usłyszałem, oburzyłem się. Bo kto ma mówić o LGBT, jeśli nie organizacje takie jak KPH, MNW? Jeśli odmówią, to zwolennicy frodowej publikacji wygrają walkowerem. Ale potem zobaczyłem treść zaproszenia i zrozumiałem powód odmowy. To już kolejny raz, gdy temat do dyskusji w tym programie jest tendencyjny i manipulatorski: "rozmawialibyśmy o możliwościach i doświadczeniu w leczeniu homoseksualizmu" - a nie w ogóle o zasadności tego "leczenia"; podobnie było, gdy rozmawiano o tym, "dlaczego portal Facebook dyskryminuje polskich patriotów", a nie czy w ogóle to robi. Z powodu ustalonej (jakże zręcznie erystycznie!) linii odniesienia udział organizacji LGBT zdawałby się potwierdzać, że leczenie homoseksualizmu istnieje - ale co najwyżej nie warto go podejmować.
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 04.01.2018 19:20
shingao:
Nie rozmawiając odbieramy sobie możliwość sprostowania tego bełkotu. Nie wiem co gorsze.

Żadnego sprostowania by nie było.
Pospieszalski to zbyt stary wyga telewizyjny, żeby dopuścić kogoś o odmiennych od jego własnych poglądach do głosu.
Poza tym nienaukowy bełkot można wygłosić w jednym zdaniu. Oparte na naukowych podstawach sprostowanie wymagałoby czasu którego dziwnym trafem w programach Pospieszalskiego zawsze brakuje.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
(Nie) warto rozmawiać? Jan Pospieszalski, fot. za: facebook.com/Warto-Rozmawiać-284786781556387
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku