logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
0
1

Pierwsza Amerykanka w kosmosie ma swój znaczek

Poczta USA honoruje astronautkę

Dodano: 18.12.2017, Aktualizacja: 18.12.2017

Tam O’Shaughnessy, wieloletnia partnerka Sally Ride, która jako pierwsza kobieta z USA poleciała w kosmos, ogłosiła, że Ride będzie miała swój znaczek pocztowy. Amerykańska poczta docenia osiągnięcia astronautki.

Amerykańska poczta wypuści w 2018 roku serię znaczków z Sally Ride. Informację taką podała Tam O’Shaughnessy. Sally Ride była pierwszą kobietą w USA i do tego najmłodszą astronautką, która poleciała w kosmos. Od 1987 roku wykładała na Uniwersytecie Stanford, była doktorem fizyki. 

W 1983 roku Ride znalazła się wśród załogi wahadłowca Challanger. Tym samym stała się pierwszą Amerykanką, którą poleciała w kosmos. Wcześniej dokonały tego dwie Rosjanki - Walentyna Tierieszkowa i Swietłana Sawicka. Swój drugi i ostatni lot kosmiczny odbyła w dniach 5–13 października 1984, również na pokładzie Challangera. 

Ride bardzo pilnowała swojej prywatności - o tym, że przez 27 lat była z kobietą dowiedzieliśmy się dopiero po jej śmierci - Tam O'Shaugnessy ujawniła to w nekrologu. Panie napisały razem 6 książek dla dzieci. Zmarła w 2012 roku po przegranej walce z rakiem trzustki. 

Prócz Ride, swoje znaczki będą mieć: Lena Horne, Mister Rogers i John Lenon. O’Shaughnessy wspomina pracę nad znaczkiem jako fantastyczną przygodę. Wspomina, że Sally jako mała dziewczynka zbierała znaczki, co jest - wg niej - fantastycznym zbiegiem okoliczności. 

W październiku podano informację, że NASA uhonoruje najważniejsze kobiece postacie postaciami LEGO. Wśród znalazła się właśnie Rice, a także Nancy Grace Roman, Margaret Hamilton i pierwsza czarnoskóra astronautka w kosmosie - Mae Jemison. 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Tola- (?) 18.12.2017 11:21
Nieprawda!
Pierwszą kobietą w kosmosie była Łajka!

A tak na serio, to bulwersuje mnie to, że zamordowali psa w ramach eksperymentu

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Pierwsza Amerykanka w kosmosie ma swój znaczek Fot. za U.S.P.S.
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku