logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
13
61
36

Mało ludzi widzę na ulicy, którzy krzyczą: jestem hetero

Andrzej Piaseczny o "wolności wyboru"

Dodano: 18.12.2017, Aktualizacja: 18.12.2017

"W czasach, w których o wszystkim trzeba krzyczeć, nie bądźmy krzykliwi, pozwólmy sobie na to, żeby mieć swój własny uśmiech zrozumienia w stosunku do samego siebie, do otoczenia, do kogoś obok, ponieważ najładniej lubi się ludzi przez życie, a nie przez krzyk" - powiedział w "Dzień dobry TVN" Andrzej Piaseczny. Panie Andrzeju, czy wie Pan, że z depresją zmaga się ponad 49 proc., a z myślami samobójczymi aż 69 proc. młodzieży LGBT w Polsce? To ma Pan do przekazania rówieśnikom i rodzinom, którzy ich nie akceptują?

W połowie listopada donosiliśmy o wypowiedzi Andrzeja Piasecznego dla "Gazety Krakowskiej": "Jeśli wierzysz w Boga i masz w sobie potrzebę wyznawania tego publicznie, to nie musisz się tego wstydzić. A tytuł tej piosenki jest przewrotny. W czasach, w których wszyscy chcemy wymachiwać różnymi flagami i pokazywać, że jesteśmy z czegoś dumni (po angielsku: pride), organizując uliczne parady, to ja ogłaszam wszem i wobec, że jestem dumny z tego, że wierzę w Boga" - mówił Piasek w rozmowie z gazetą.

Nasza informacja wywołała gorącą dyskusję wśród internautów. Oburzyła za to Piotra Grabarczyka, dziennikarza i blogera, który na swoim publicznym profilu na Facebooku, skierował do artysty kilka ostrych słów i... wyoutował Andrzeja Piasecznego.
ZOBACZ TEŻ Dziennikarz outuje Andrzeja Piasecznego Śmiejesz się społeczności w twarz

W sobotnim wydaniu "Dzień Dobry TVN" temat wrócił. O komentarz do "kontrowersji", które Andrzej Piaseczny wywołał swoją wypowiedzią, poprosił Marcin Meller.

"Mówiłem o wielu flagach, różnego rodzaju. I tak naprawdę o wolności wyboru, która jest bardzo cenna i droga nam wszystkim. Jakoś mało ludzi widzę na ulicy, którzy wychodzą i krzyczą: jestem hetero, jestem hetero! Więc dlaczego zmusza się wręcz wielu ludzi do tego, żeby pokazywało się siebie przez swoją seksualność" - odpowiedział Piasek, na co dziennikarz zapytał:

"Może dlatego, że są mniejszością, a mniejszość zawsze musi głośniej mówić, żeby została albo zauważona, albo żeby zyskała swoje prawa?"

"Nie sądzę. Droga do akceptacji nie wiedzie przez rewolucję. Oczywiście to jest mój pogląd, z którym można się nie zgadzać. Pozostawcie mi prawo do tego, jak chcę siebie pokazywać. Ja chce siebie pokazywać przez twórczość, piosenki, to, jakiego rodzaju poetykę mam w głowie. I wybór tej poetyki należy zawsze do nas: czy my chcemy wyjść na platformę, czy my chcemy napisać piękne piosenki. Ja piszę piękne piosenki" - mówił także artysta.
Dopytywany przez Marcina Mellera, czy Piaseczny miał prywatne rozmowy z przyjaciółmi, którzy poczuli się urażeni wspomnianą wypowiedzią, piosenkarz odpowiedział: "Przeciwnie wręcz, bardzo wielu ludzi i pisało do mnie, i z mojego najbliższego środowiska, mówiła: no słuchaj, no kurczę, ja czuję to samo. W czasach, w których o wszystkim trzeba krzyczeć, nie bądźmy krzykliwi, pozwólmy sobie na to, żeby mieć swój własny uśmiech zrozumienia w stosunku do samego siebie, do otoczenia, do kogoś obok, ponieważ najładniej lubi się ludzi przez życie, a nie przez krzyk".

Cała rozmowa na stronie "Dzień Dobry TVN".

Panie Andrzeju, gorąco polecamy lekturę raportu "Sytuacja społeczna osób LGBTA. Raport za lata 2015-2016", opracowanego przez Kampanię Przeciw Homofobii, Lambdę Warszawa i Trans-Fuzję. Dowie się Pan z niego m.in., że blisko 70 proc. osób LGBTA doświadczyło przemocy motywowanej uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat. 73,3 proc. ukrywa się w szkole lub na uczelni, 71 proc. w miejscu pracy, a 50 proc. przed sąsiadami i najemcami. Tylko 25 proc. matek i 12 proc. ojców w pełni akceptuje swoje dziecko LGBTA. Zapewne to wszystko ma wpływ na bardzo wysoki procent osób, które w naszej społeczności zmagają się z depresją - aż 28,4. KPH zwraca uwagę, że średnia w całym społeczeństwie wynosi 5 proc. Niestety, coraz gorzej wygląda sytuacja młodzieży LGBTA: z depresją zmaga się 49,6 proc., a z myślami samobójczymi aż 69,4 proc.

To ma Pan do przekazania społeczeństwu oraz ich bliskim i rodzinom?

Raport znaleźć można na stronie KPH.


(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (36)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
czarekz (?) 19.12.2017 11:21
jack34:
CZAREKZ, chwalebne przykłady, zazdroszczę. Jeśli chcesz za to poznać"pogląd hetero na temat homo"(czemu ty zaprzeczasz)to poczytaj pierwsze, lepsze komentarze pod dowolnym artykułem o LGBT na Facebooku, czy w innym miejscu polskiego Internetu.


Nie zaprzeczam, tylko nie lubię uogólnień. Chamstwo, rasizm, prymitywizm nie są zależne od orientacji seksualnej.
jack34 (45) Wrocław 19.12.2017 11:14
CZAREKZ, chwalebne przykłady, zazdroszczę. Jeśli chcesz za to poznać"pogląd hetero na temat homo"(czemu ty zaprzeczasz)to poczytaj pierwsze, lepsze komentarze pod dowolnym artykułem o LGBT na Facebooku, czy w innym miejscu polskiego Internetu.
crashoverride (101) Trójmiasto 19.12.2017 6:19
Nie będę kopał leżącego. Piasek jest po prostu żałosny. Życzę mu powodzenia we flircie z obecna władzą.
Zuan (22) Poznań/Wolsztyn 19.12.2017 3:07
No pewnie, najlepiej chować głowę w piasek... ^^
commi (44) Warszawa 18.12.2017 23:28
*Piaseczny
commi (44) Warszawa 18.12.2017 23:28
Brak słów, panie Piasecki. Albo Pan udaje głupiego dla jakiegoś poklasku, albo jest Pan po prostu głupi badź niedouczony. Dlaczego nie wypowie się Pan o rewolucji, którą funduje wszystkim Polakom (i homo, i hetero) PiS? Bo to nie byłoby dla Pana korzystne? Jeżeli jest Pan bi- albo homo- to powinien Pana ktoś w końcu publicznie i bez ogródek wyoutować. Może wtedy wreszcie zrozumiałby Pan jak ważna jest walka z dyskryminacją i homofobią.
Linbix (21) Poznań 18.12.2017 22:17
Pan Piaseczny po prostu może się schować za popularnością i kasą i dlatego ma do powiedzenia to co ma.
czarekz (?) 18.12.2017 22:08
Wikash:
Anq:
Kokarda:
W naszym środowisku jest już ta pani spalona.Niech śpiewa dla bydła hetero.


Dramat. Za takie teksty powinien być ban na Q. Twoi rodzice i rodzina hetero to bydło?


A myślisz, że hetero wypowiadają się o nas lepiej?


Tak, "hetero" wypowiadają się o nas lepiej. Przykładowo rodzice mojego partnera. Moja szefowa, moja nauczycielka z podstawówki (82 lata). Pani z księgarni. I wiele innych osób, które wiedzą o mnie wystarczająco dużo. Nie ma czegoś takiego jak "poglądy heteroseksualistów na temat homoseksualistów" (i odwrotnie).
Tanete (26) Warszawa 18.12.2017 21:28
"Mało"?! Ja nie wiem gdzie wzrok odwrócić bo wszędzie widzę pary hetero się obściskujące na ulicy, trzymające za ręce, itp. itd. Wiec panie Piasek przestań pan p***ć wreszcie bo aż mi słabo.
czarekz (?) 18.12.2017 21:23
W związku z uwagą p. Piaseckiego (' Ja chce siebie pokazywać przez twórczość, piosenki, to, jakiego rodzaju poetykę mam w głowie."), popatrzyłem na tekstowo.pl na teksty jego piosenek. Cóż, nie wiem co ma w głowie, ale patrząc po wysłowionych myślach daleko mu do Lennona z "Imagine", na przykład. Zapewne p. Piasecki w ogóle nie byłby w stanie wyobrazić sobie świata innego, niż zastany, z którego ciągnie całkiem niemałe zyski, zapewniając sobie dostatnie życie doczesne.

Patrząc zresztą na wokalizę i sceniczne wygibasy p. Piaseckiego stanowczo wolę np. Sławę Przybylską, która też nic nie obalała, ale przynajmniej afirmowała proste ludzkie sprawy. Pan Piasecki nie byłby zapewne w stanie zaśpiewać tak skomplikowanych piosenek jak - przykładowo - "Fiołki" Przybylskiej czy "Los człowieczy" Anny German.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Mało ludzi widzę na ulicy, którzy krzyczą: jestem hetero Fot. za: http://dziendobry.tvn.pl/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku