logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
4
0
1

NAJ 2017 - KULTURA

Wybieramy, głosujemy!

Dodano: 14.12.2017, Aktualizacja: 21.12.2017

Koniec roku 2017 coraz bliżej – jak co roku czas na pierwsze (subiektywne) podsumowania. Co ważnego się wydarzyło, co i kogo zapamiętamy, co na pewno musieliśmy przeczytać i obejrzeć, co pojawiło się w naszych kinach? Dziś kultura. Zapraszamy do udziału w głosowaniu (na dole strony) i czekamy na Wasze propozycje! Tradycyjnie - w nowym roku, zrobimy queerowe podsumowanie 2017!

MUZYKA

P!nk - "Beautiful trauma". Artystka wróciła po pięciu latach przerwy z kompletnie nowym materiałem. I odjechanymi teledyskami. P!nk nie da się nie lubić. Superfruit - "Future friends". „Superfriut” to owoc współpracy dwóch członków Pentatonixa – Mitcha Grassiego i Scotta Hoyinga, powstały w 2013 roku. Obaj są ujawnieni, a jak mówi pierwszy dla Out Magazine – różnica między zespołami polega na tym, że Superfruit jest otwarcie gejowski.

Sam Smith - "The thrill of it all". Artysta przygotował rewelacyjną płytę, na której rozlicza się z rozstaniami, byłymi kochankami, niewiernością, ale i własnymi słabościami i demonami. 

Beth Ditto - "Fake sugar". Gwiazda The Gossip zaczarowała wszystkich podczas wrześniowego koncertu w warszawskiej Progresji. Płyta jest fantastyczna i bardzo osobista. 

Kesha - "Rainbow". Wielki comeback tego roku. 14 nowych kawałków, z czego cztery zawędrowały na szczyty list przebojów. 

SONDA
Naj 2017 - muzyka Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 48 %
  P!nk
 • 6 %
  Superfruit
 • 29 %
  Sam Smith
 • 8 %
  Beth Ditto
 • 6 %
  Kesha


FILM

"Tom of Finland". 
Film o życiu Touko Laaksonena, którego my znamy jako Tom of Finland.

"Piękny kraj". Brytyjska odpowiedź na "Tajemnicę Brokeback Mountain". Historia romansu farmera i rumuńskiego emigranta."Mój koniec świata". Film, pomimo tematyki LGBT, jest uniwersalną historią o końcu i jednocześnie początku miłości.

"Fantastyczna kobieta". To film o stracie i poznawaniu siebie. W główną bohaterkę wciela się Daniela Vega. Marina musi zmierzyć się ze śmiercią partnera, Orlando, jego rodziną, która jej nie akceptuje i akceptacją samej siebie jako osoby transpłciowej.

"Artykuł Osiemnasty". Pełnometrażowy film dokumentalny o braku równości małżeńskiej w Polsce.

SONDA
Naj 2017 - filmy Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 6 %
  Tom of Finland
 • 13 %
  Piękny kraj
 • 22 %
  Mój koniec świata
 • 18 %
  Fantastyczna kobieta
 • 40 %
  Artykuł Osiemnasty


SERIALE
:

"Godless". Okrutny zbrodniarz terroryzuje Dziki Zachód w poszukiwaniu byłego członka swojej bandy, który zaczął nowe życie w spokojnym miasteczku zamieszkanym przez same kobiety, gdzie niejedno może się zdarzyć. 

"Trzynaście powodów". Hannah Baker popełnia samobójstwo, a jej znajomy dostaje 13 kaset magnetofonowych, na których dziewczyna nagrała powody odebrania sobie życia. W serialu mamy cały wachlarz postaci LGBT.

"Dzikie koty". Serial internetowy. To tak naprawdę codzienność gejowska w Memphis. Po prostu. Z jednej strony brzmi banalnie, z drugiej – tak właśnie jest. Bohaterowie – dwudziestolatkowie ze środkowego pasa amerykańskiego, który jest żyzną glebą dla radykalizmu religijnego i konserwatyzmu obyczajowego – okazują się mieć dokładnie te same problemy, co każdy inny. 

"Star Trek: Discovery". Najnowsza odsłona serii. Losy najnowocześniejszego statku w kosmosie w kontekście walki z Klingonami. Z pierwszym, tak otwartym wątkiem gejowskim w serii.

"Konflikt: Bette i Joan". Serial ujawnionego Ryana Murphy'ego skupia się na rywalizacji aktorek Joan Crawford i Bette Davis. W serialu poruszony jest wątek LGBT. Jeden z aktorów grający w filmie "Co się zdarzyło Baby Jane?" był ujawniony gejem - Victor Buono (Dominic Burgess) oraz pojawia się John Waters, jako on sam.

SONDA
Naj 2017 - seriale Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 8 %
  Godless
 • 60 %
  Trzynaście powodów
 • 10 %
  Dzikie koty
 • 18 %
  Star Trek: Discovery
 • 2 %
  Konflikt: Bette i Joan


KSIĄŻKI

Ignacy Karpowicz - "Miłość". Książka, która stała się diagnozą życia w kłamstwie i niemożliwości powiedzenia prawdy o sobie. Ujawniony Karpowicz miłość homoseksualną opisuje w sposób niezwykle liryczny, ale tez pełen cierpienia.

Lutz van Dijk - "Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G.". To wyjątkowa kronika czasów wojny. Przemierzamy w niej piekło wykluczenia i strachu wraz z głównym bohaterem Teofilem Kosińskim – jedynym Polakiem, który opowiedział o swoim prześladowaniu w czasach II wojny światowej ze względu na orientację seksualną. 

Michał Witkowski - "Wymazane". Wymazane to miasteczko na Dzikim Wschodzie, położone między Lasem, W Którym Rosną Same Trujaki a parkingiem dla TIR-ów „Tijuana”. W tej scenerii, zapełnionej całą galerią oryginałów, rozgrywa się przewrotny romans, harlequin à rebours. Wszystko odbywa się tu na odwrót niż w klasycznej historii miłosnej. 

Krzysztof Charamsa - "Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła". Coming out Krzysztofa Charamsy, dokonany w październiku 2015 roku jest kamieniem węgielnym w jego życiu. W pełnym rozkwicie kariery teologicznej na najwyższych szczeblach w Watykanie Charamsa zdecydował się obnażyć hipokryzję Kościoła katolickiego, instytucji, która od wieków wykorzystuje seks jako narzędzie, pozwalające zapewnić jej władzę nad ludźmi.

Andrzej Selerowicz - "Zbrodnia, której nie było". Robotnicza Łódź w czasach głębokiej komuny. Powszechne kłopoty codziennego życia jakby nie dotyczyły Zbyszka i grona jego najbliższych przyjaciół. „Goło, ale wesoło” to ich motto, które pozwala zapomnieć o otaczającej siermiężnej rzeczywistości, bawić się, być sobą, plotkować czy flirtować. 

SONDA
Naj 2017 - książki Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 21 %
  Ignacy Karpowicz
 • 10 %
  Lutz van Dijk
 • 23 %
  Michał Witkowski
 • 36 %
  Krzysztof Charamsa
 • 8 %
  Andrzej Selerowicz


WYDARZENIA KULTURALNE

Światowa sztuka w Polsce: wystawa Fridy Kahlo w Centrum Kultury Zamek i Björk podczas AFF w Poznaniu.

"Anioły w Ameryce" w polskich kinach. Zapis spektaklu granego w londyńskim National Theatre, "
Anioły w Ameryce" w kinach w całym kraju. W rolach głównych: Andrew Garfield, Nathan Lane i  Russell Tovey.Oscar do filmu "Moonlight". Film okazał się najlepszy. Po raz pierwszy w historii film LGBTQ zdobył główną nagrodę. Zdobył również nagrodę w kategorii scenariusz adaptowany a Mahershala Ali – za najlepszą męską rolę drugoplanową.

Kolejna odsłona krakowskiej rewii drag queen. Była rewia "Pokochaj mnie", potem "Divas Night", a 18 listopada w krakowskim Teatrze Barakah premierę miała najnowsza rewia drag queen, "Life&Diamonds". To jedyne takie przedsięwzięcie w Polsce - roztańczone widowisko połączone z iluzją.

"In a heartbeat" - bajka LGBT. Czasem wystarczą 4 minuty, by opowiedzieć o czymś, co wielu i wiele z nas przeżywało lub przeżywa. "In a Heartbeat" to urocza animacja o gejowskiej, nastoletniej miłości. Bez słów, ale gwarantujemy - nie obędzie się bez chusteczek.

SONDA
Naj 2017 - wydarzenia kulturalne Sonda zakończona
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

 • 4 %
  Światowa sztuka w Polsce
 • 12 %
  Anioły w Ameryce
 • 34 %
  Oscar dla filmu Moonlight
 • 5 %
  Kolejna odsłona krakowskiej rewii drag queen
 • 43 %
  In a Heartbeat - bajka LGBT

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
maxoku (31) Radom 16.12.2017 17:21
Nie chcę się czepiać, ale tylko ja widzę "2016" w tytule? lol

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku