logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
22
0
3

Pięciolatka i pingwiny-geje

Bezcenna reakcja na tęczową bajkę

Dodano: 14.12.2017, Aktualizacja: 14.12.2017

Film z pięcioletnią Lily w roli głównej stał się absolutnym hitem Internetu. Dziewczynka uroczo reaguje, gdy okazuje się, że bohaterowie bajki, którą czyta jej mama, są gejami.

Pięcioletnia Lily okazała się bardzo wyrozumiałą dziewczynką. Kiedy jej mama czytała jej bajkę "Z Tango jest nas troje" - o dwóch pingwinach, Royu i Silo, które się bardzo kochały i chciały mieć dziecko, ta ucieszyła się, bo nie widzi w tym nic złego. 

Jej mama, Sarah, która od pewnego czasu jest aktywistką na rzecz osób LGBT, widzi analogię pomiędzy pingwinią rodziną, a ich własną. Lily ma transpłciowego brata, Benny'ego. Kiedy Sarah wspomina o coming oucie syna, uważa, że najtrudniejsza była rozmowa z Lily. 

Poprosili chłopca, by wytłumaczył swojej siostrzyce, o co chodzi - w jak najprostszych słowach. Okazało się, że Lily nie miała z tym problemu. "To było takie OK" - wspomina ich matka. Dziewczynka ma jeszcze biseksualną siostrę. 

"Z Tango jest nas troje" to bajka dla dzieci z 2005 roku. O pingwinach, które okazują się być gejami. Roy i Silo to para, która doczekała się małego pingwinka o imieniu Tango. Książeczka oparta jest na prawdziwej historii pingwinów z nowojorskiego zoo. 


Jak zauważają autorzy bajki, homofobia nie bierze się znikąd, nie jest też wrodzona. My ją społecznie dziedziczymy. Dlatego, kiedy pracowali nad książeczką, chcieli w niej zamieścić informacje, które pozwolą dzieciom zrozumieć, że pary dwóch osób tej samej płci to nic złego - to normalna sprawa. 

Sarah zauważa potrzebę większej liczby bajek - w szczególności tych o osobach transpłciowych czy biseksualnych. Bo one mają nie mają reprezentacji w materiałach przeznaczonych dla dzieci, dla których - jak się okazuje - pewne rzeczy są po prostu normalne. (ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Jędza (?) 15.12.2017 8:32
Teraz uważa, że to urocze, a za 10 lat może zmienić pogląd o 180 stopni, bo jej powiedzą tak w szkole.
Wikash (17) Szczecin 14.12.2017 20:35
shingao:
Tola-:
(...) Dziecko nie rozumie takich słów jak geje i transpłciowość


To czym się różni od większości dorosłych?


Skoro ta dziewczynka ma tęczowe rodzeństwo, które wytłumaczyło jej już wcześniej, kim jesteśmy, ma prawo uważać miłość dwojga ludzi tej samej płci za równie piękną, jak uczucie księcia do księżniczki w tradycyjnej bajce. Moim zdaniem nie jest to nadinterpretacja ani promowanie LGBT (a taki komentarz pewnie też się niedługo pojawi), bo dzieciakowi nie każe się latać po mieście z plakatami, jaki to homoseksualizm jest zarąbisty, a gdyby rodzice chcieli na siłę ,,odizolować'' ją od tematu naszych środowisk, musieliby odciąć ją od brata i siostry (zwłaszcza brata, bo orientację łatwiej ukryć), nie tłumacząc jej powodu.
Przepraszam za literówki.
shingao (31) Szczecin 14.12.2017 17:10
Tola-:
(...) Dziecko nie rozumie takich słów jak geje i transpłciowość


To czym się różni od większości dorosłych?
Tola- (?) 14.12.2017 16:30
Pięcioletnia dziewczynka jest wyrozumiała wobec pingwów - gejów??
Nadinterpretacja!. Dziecko nie rozumie takich słów jak geje i transpłciowość

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Pięciolatka i pingwiny-geje Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku