logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
55
1
1

Wzięli ślub w tradycyjnym gruzińskim stroju

David i Matthew walczą z uprzedzeniami

Dodano: 01.12.2017, Aktualizacja: 01.12.2017

David Shubladze i Matthew Gandolfo wzięli w Nowym Jorku ślub w tradycyjnym gruzińskim stroju, zwanym chokha. "W Gruzji geje nie mogą nosić chokhy, ponieważ nie są "prawdziwymi" mężczyznami. Chciałem z tym zawalczyć. Nie dlatego, by udowodnić swoją męskość, ale by pokazać, że jako Gruzin mogę założyć strój, który może założyć każdy inny mężczyzna na swoim ślubie" - mówi David portalowi Gay Star News.

Swoją historią, jak i zdjęciami ze ślubu, David i Matthew dzielą się z brytyjskim serwisem. 

Shubladze był współzałożycielem jednej z największych organizacji LGBT w Gruzji - dzięki staraniom której w 2012 roku w kraju poszerzono kodeks karny o przestępstwa z nienawiści. Ale David zawsze marzył o wyjeździe do USA - i tak się stało w 2015 roku. Panowie poznali się w 2016 roku, David pracował wtedy w kawiarni, do której Matthew często wpadał po kawę. David zobaczył profil Matthew na jednej z randkowych aplikacji i postanowił zagadać. I tak panowie wybrali się na całodzienną randkę na Manhattanie: był rejs łodzią, zwiedzanie muzeów, spacery i niekończące się rozmowy.

ZOBACZ TEŻ Pierwszy w Wielkiej Brytanii muzułmański ślub? Dumni z bycia gejami i muzułmanami


David i Matthew zakochali się w sobie, rok później zaręczyli - gdy odwiedzali rodzinę Gandolfo. Ślub był skromny i rodzinny - miał miejsce w ich domu w Queens. To miało być tradycyjne, gruzińskie wesele - było gruzińskie jedzenie, nie mogło więc i zabraknąć chokhy.

"Zdecydowałem się na tradycyjny strój bo to moje dziedzictwo" - mówi David, dodając: "Historia chokhy sięga IX wieku i jest symbolem hipermęskości i konserwatywnych tradycji, które w dużej mierze wykorzystywane są w kraju do represjonowania moich sióstr i braci ze społeczności LGBTQ". I właśnie dlatego zdecydowali się też na chokhę - by zawalczyć z tym stereotypem, ale jak mówi mężczyzna: "Być może to da nadzieję naszym siostrom i braciom w Gruzji, że pewnego dnia także i oni będą mogli świętować własne śluby i znajdą szczęście w rodzinnym kraju". David podkreśla, że ma wielką nadzieję, że i Gruzja dołączy do krajów z równością, a wpływy homofobicznych Ortodoksów się zmniejszą.

I chociaż mieszka w USA - mówi, że nigdy nie zapomni o swojej rodzinnej Gruzji.

To prawdopodobnie pierwszy męsko-męski tradycyjny gruziński ślub.

(md)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Izrail (25) Łódź 01.12.2017 20:55
Bardzo mnie cieszy fakt, że ktoś dumny ze swojej kultury i tradycji ją wykorzystuje zgodnie z przeznaczeniem. I nie patrzy na ludzi, którzy mówią kto jest bardziej lub mniej godny z jej korzystania.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wzięli ślub w tradycyjnym gruzińskim stroju Fot. za: gaystarnews.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku