logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
10
0

Kardynał Clemente wyklucza gejów

Kapłaństwo nie dla homoseksualnych mężczyzn

Dodano: 22.11.2017, Aktualizacja: 22.11.2017

Kardynał Manuel Clemente, patriarcha Lizbony, w wywiadzie dla lokalnych mediów powiedział, że kapłaństwo nie jest dla mężczyzn o skłonnościach homoseksualnych. Według nowych zaleceń - w Portugalii mają być prowadzone testy psychologiczne dla kandydatów na duchownych.

Kardynał patriarcha Lizbony, Manuel Clemente, jest jednocześnie przewodniczącym portugalskiego episkopatu. W wywiadzie, którego udzielił mediom, powiedział że wśród innych duchownych nie ma miejsca dla homoseksualnych mężczyzn. Uważa, że sytuacja takich osób jest drażliwa i kłopotliwa - przede wszystkim dla nich samych.

Nowe wytyczne odnośnie powołań wśród młodych mężczyzn zawierają informację o obowiązku przeprowadzenia testów psychologicznych, w tym takich, które mają pomóc w ustaleniu orientacji seksualnej kandydata. 

Wypowiedź kardynała spotkała się z dużą krytyką w mediach, w tym ze strony wierzącej społeczności LGBT. Organizacja "Rumos Novos" (odpowiednik polskiej "Wiary i Tęczy" - przyp. red.) w oficjalnym oświadczeniu krytykuje duchownego za generalizację i błędne przekonania o społeczności gejów. 

Zarzucają Clemente'owi, że zakłada, iż ksiądz-gej będzie skupiony na aktywności seksualnej, a nie da posłudze duszpasterskiej. José Leote z RN uważa, że wypowiedź patriarchy jest pokrętna. Chociaż mówi, że celibat jest dla wszystkich, zakłada rozwiązłość seksualną i niezdolność homoseksualnych mężczyzn do trzymania swoich instynktów na wodzy. 

Choć Portugalia to kraj w dużej mierze katolicki, od 2003 roku kodeks pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, zapis znalazł się w poprawce do konstytucji. Od 2010 roku pary jednopłciowe mogą zawierać związki małżeńskie.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kardynał Clemente wyklucza gejów Fot. Flickr za: https://www.flickr.com/photos/yorsellig/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku