logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
12
0
4

Piłka nożna gejowska

W co grają piłkarze?

Dodano: 31.10.2017, Aktualizacja: 31.10.2017

Świat piłki nożnej jest pełen homofobii, silnej męskości i brak w nim tolerancji na "odstępstwa od normy". Tak w wielkim uproszczeniu można opisać sytuacje społeczności gejowskiej w piłkarskim świecie. Co rusz pojawiają się historie o gejach w drużynach na całym świecie. Jednak wciąż brak nieheteronormatywnych zawodników w Premier League. Jak jest zatem naprawdę?

Carl Hoefkens, były piłkarz Premier League, ujawnił parę dni temu, że zna co najmniej dwóch gejów-piłkarzy w najlepszych drużynach angielskich. Nie podaje nazwisk ze względu na szacunek, którym ich darzy. Choć nie rozumie, dlaczego nie chcą ujawnić się publicznie, akceptuje ich decyzję. Z trzecim ze znanych mu gejów w piłce nożnej, grał podczas kontraktu w Belgii, w Club Brugge.

"Jeden z nich jest w czołówce najlepszych piłkarzy" - powiedział dla "De Zondag". "Inny nawet przyjeżdżał na treningi ze swoim facetem" - mówił. 

Hoefkens grał w drużynach Stoke City i West Bromwich Albion. Jest sojusznikiem społeczności LGBT i nie rozumie dlaczego homoseksualizm w piłce nożnej jest tabu. W 2012 roku wziął udział w kampanii "Gay Is Okey" dla jednego z gejowskich magazynów. Co ważne, podkreśla, że sportowcy, o których mówi, nie trzymali swojej orientacji seksualnej w sekrecie, wręcz przeciwnie wśród kolegów z drużyn otwarcie mówili o swojej homoseksualności. 

Greg Clarke z FA (Football Association) powiedział w maju, że dzielą nas dekady od czasów, kiedy zawodnicy-geje będą mogli bez żadnych obaw być sobą. A David Haigh, były menadżer Leeds United i ujawniony gej, powiedział dla PinkNews, że przynajmniej 20 piłkarzy rozmawiało z nim o swojej homoseksualności. "Oni się boją ujawnić, boją się, że to źle wpłynie na ich karierę" - powiedział. 

O tym, jakie nastroje panują w świecie piłki nożnej przekonał się gruziński piłkarz, Guram Kashia, który podczas jednego z meczy na lewym ramieniu miał tęczową opaskę. Heteroseksualny Kashia jest sojusznikiem społeczność LGBT. Gra w Holandii i Gruzji. Nie spodobało się gruzińskiej prasie sportowej. Giorgi Gigauri napisał w "Asaval-Dasavali ", że Guram powinien odejść. 

ZOBACZ TEŻ Gejowski skandal w świecie piłki nożnej? Była dziewczyna piłkarza podgrzewa atmosferę

"Skandalem" jest również najnowsza gra "Football Manager 2018". Użytkownicy będą mieć możliwość wyboru orientacji seksualnej zawodników: "Każdy zdaje sobie sprawę, że wśród tylu zawodowców musi być kilku homoseksualistów, ale nie chcą się ujawniać. Dziwnym jest dla mnie, że to nadal problem w piłce nożnej. Zdecydowaliśmy się spróbować i pokazać ludziom, że to nic takiego. Myślę po prostu, że to szalone żyć w 2017 roku w świecie, gdzie ludzie nie mogą być sobą" - powiedział dla BBC Sport Miles Jacobson. 

Na koniec tematu homofobii na stadionach przypomnijcie sobie krótki metraż, "Wonderkid", o którym pisaliśmy już jakiś czas temu:

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Tenebris7 (26) Warszawa 01.11.2017 15:44
A ja jestem dobrej myśli.
W trakcie mojego nie tak długiego życia sport - i jego percepcja - zmienił się nie do poznania, np. od potu do często przesadzonej prezentacji graczy.
Poza tym wielkie organizacje sportowe dostrzegają potrzebę promowania zachowań tolerancyjnych i co lepsze, docierają skutecznie do wielu grup.
Czuję, że w moim okresie starości nikogo już nie będzie interesowała czyjaś seksualność, bo każda jej odmiana będzie normą :)
KrZySiEk2o (20) Warszawa 01.11.2017 13:08
To geje lubią piłkę wow :o
VanZeeland (23) Szczecin 31.10.2017 21:10
Jakże inaczej wygląda to w piłce nożnej kobiet... Dwa zupełnie odmienne światy jeśli chodzi o ten temat.
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 31.10.2017 19:57
"A David Haigh, były menadżer Leeds United i ujawniony gej, powiedział dla PinkNews, że przynajmniej 20 piłkarzy rozmawiało z nim o swojej homoseksualności. 'Oni się boją ujawnić, boją się, że to źle wpłynie na ich karierę'"

To musi być cholernie trudne. Nie móc trzymać się ze swoim mężczyzną za rękę, mieć w nim oparcie ogólnie i przed meczem bez ukrywania się przed innymi itd., itd.

Oby jak najszybciej to uległo zmianie.

(I tu nawet nie mowa o Polsce, a przecież "tutaj jest jak jest"...).

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Piłka nożna gejowska Guram Kashia z tęczową opaską na ramieniu. Fot. za: Facebook.
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku